15 °C

Manisa'daki gıda zehirlenmeleri sonrası 21 gözaltı

Manisa'daki aynı kışlada bu ay içerisinde ikinci kez gıda zehirlenmesi yaşanması sonrası açıklama yapan Cumhuriyet Başsavcısı Şimşek, 731 askerin hastanelere sevk edildiğini, konuyla ilgili 21 kişinin de gözaltına alındığı açıkladı.

Manisa'daki gıda zehirlenmeleri sonrası 21 gözaltı

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'ndaki gıda zehirlenmesi tanısıyla 731 askerin hastanelere sevk edildiğini, hayati tehlikelerinin bulunmadığını, olayla ilgili gözaltı sayısının ise 21'e yükseldiğini belirtti.

Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, Albay Arif Seyhun Kışlası'nda akşam yemeği sonrası bir grup askerin baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetiyle hastanelere müracaatı sonrası gıda zehirlenmesi tanısı konulduğunu, çeşitli hastanelerde ilk belirlemelere göre 731 askere tıbbi müdahalenin yapıldığını bildirdi.

Gıda zehirlenmesi konusunda 24 Mayıs'ta yaşanan olayın dün tekrar etmesi nedeniyle ikinci soruşturmanın açıldığını kaydeden Şimşek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Tedavi sonucu, şu an itibariyle hayati tehlike riski olan askerimiz yoktur. Cumhuriyet Başsavcılığımızca meydana gelen mükerrer olay üzerine ikinci bir soruşturma başlatılmış, mağduriyete uğrayan askerlerimizden kan ve idrar örnekleri, akşam yemeğinde servis edilen tavuk ve gıdalardan, kullanılan su ve diğer bütün malzemelerden numune alınmış, bilirkişi incelemesine gönderilmiştir.

Yürütülen soruşturma kapsamında Manisa Emniyet Müdürlüğümüzde özel bir büro oluşturulmuştur. Çalışmalar titiz bir şekilde devam etmektedir. İlk etapta kışlaya yemek veren yüklenici firmanın denetim, gözetim ve kontrol sorumlusu olarak tesbit edilen 19 kişi şüpheli sıfatıyla gözaltına alınmış, bu sayı an itibariyle 21'e ulaşmıştır."

Konuyla ilgili detaylı bir çalışma yapıldığını, her türlü emarenin araştırıldığını bildiren Şimşek, kamuoyunun provokasyona meydan verecek yaklaşımlardan uzak durması gerektiğini de bildirdi.

Valilik: 44 askerin tedavisi sürüyor

Manisa Valiliği tarafından yapılan son açıklamada, 44 askerin tedavisinin devam ettiği, durumu ağır hastanın bulunmadığı bildirildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığına bağlı Batı Kışla da akşam yemeği sonrasında 590 askerin etkilendiği ve 372 Mehmetçiğin hastanelere sevk edildiği vaka sonrası, 18 Haziran 2017 Pazar günü saat 09.00 itibariyle hastanelerde 44 askerin tedavisi devam etmektedir. Halen Manisa Devlet Hastanesinde 27, Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesinde 9 ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesinde 8 asker müşahede altında bulunmaktadır. Tedavileri devam eden askerlerimizin arasında durumu ağır olan hasta bulunmamaktadır. Askerlerimizin durumları iyiye gitmektedir."

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, daha önce asker sayısını 590 olarak açıklamıştı. Işık, askerlerin hiçbirinin hayati tehlikesinin bulunmadığını ifade etmişti.

Manisa'da 23-27 Mayıs'ta da aynı kışlada zehirlenme vakası yaşanmıştı. Zehirlenen bin 49 asker hastaneye kaldırılmış, bir asker şehit düşmüştü. Halen bir askerin yoğun bakımdaki tedavisi sürüyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.