Maraş'ta korkutan gerginlik

Alevi Bektaşi Federasyonu'nun düzenlediği anma programı kapsamında Pazarcık ilçesine bağlı Narlı beldesinde toplanan çok sayıda kişinin Kahramanmaraş'a gitmesine izin verilmedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
KAHRAMANMARAŞ - Kahramanmaraş olaylarının 33. yıl dönümü dolayısıyla Alevi Bektaşi Federasyonu'nun düzenlediği anma programı kapsamında Pazarcık ilçesine bağlı Narlı beldesinde toplanan çok sayıda kişinin Kahramanmaraş'a gitmesine izin verilmedi.
Bir süre önce Valilik tarafından anma programına yönelik mitingin Narlı'da düzenlenmesi kararı verilirken, sabahın erken saatlerinden itibaren çok sayıda kişi beldede biraraya geldi.
Alevi Bektaşi Federasyonu yöneticileri mitingin Kahramanmaraş'ta yapılması yönünde ısrar edince, anma programına katılmak için gelen çok sayıda kişi il merkezine gitmek için Kahramanmaraş-Narlı yolunu trafiğe kapattı.
Bu sırada Kapıçam mevkisi ile kent girişindeki 3 ayrı noktada barikat kuran güvenlik güçleri, zorla barikatı aşmak isteyen gruba göz yaşartıcı gazla müdahale etti.
Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel, grubu sakinleştirmeye çalışırken, jandarma ekipleri de vatandaşların konuya duyarlı olmasını sağlamak için megafonla uyarılarda bulundu.
Gazetecilere açıklama yapan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel, anma mitinginin yasaklanmasını üzücü ve düşündürücü bulduğunu belirterek, "Kahramanmaraş'a barış için geldik. Maraş olaylarında kaybettiğimiz canları anmak için toplandık" dedi.
Özel, "Yasal olarak buraya kadar gelmemize izin verilmesine rağmen buradan çıkış izni verilmiyor. Bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Bugüne kadar yapılan etkinliklerimizde kavga çıkmamıştır, barıştan yana olunmuştur" diye konuştu.
Yaklaşık 2 saat trafiğe kapanan Kahramanmaraş-Narlı karayolu yeniden ulaşıma açılırken, mitinge katılmak için gelenler otobüslerde bekleyişlerini sürdürdü.
Türkoğlu'nda 27 kişi gözaltına alındı
Öte yandan Adana'dan Kahramanmaraş'a gitmek isteyen bir başka grup da Türkoğlu ilçesinde durduruldu. Kahramanmaraş'a gitmelerine izin verilmeyen grup polise direnince olayla ilgili 27 kişi gözaltına alındı.
Kahramanmaraş'ta 24 Aralık 1978'de meydana gelen olayların yıldönümü nedeniyle organize edilen mitingin, Valilik tarafından güvenlik gerekçesiyle il merkezinde yapılmasına izin verilmemişti.
Miting için 9 ilden bine yakın çevik kuvvet polisinin görevlendirildiği öğrenildi.
Gerginliğin ardından açıklamaya izin çıktı
Narlı'da yaşanan gerginliğin ardından emniyet güçleri ABF yönetiminden bazı kişilerin Kahramanmaraş'ta İstasyon Meydanı'nda yapmak isteği basın açıklamasına izin verdi.
Geniş güvenlik önlemi altında İstasyon Meydanı'na gelen 10 kişilik grup burada basın açıklaması yaptı. ABF Genel Başkanı Selahattin Özel, burada yaptığı açıklamada, "Biz yüzleşmeden yanayız. Maraş katliamı ile yüzleşelim ki bir daha bu katliamlar olmasın. Hiç bir yasak bizim tavrımızı değiştiremez. Katliamları anmak için Sünni olmak, Alevi, Kürt olmak gerekmiyor. Katliamları anmak için insan olmak yeterlidir." diye konuştu.
Kendilerinin adalet, kardeşlik ve barış istediğini dile getiren Özel şöyle dedi: "Bizler buraya barış için geldik. Buradaki sivil toplum kuruluşlarına Kahramanmaraşlılara yürekten teşekkür ediyorum. Anmayı onlar da bizim kadar istiyorlardı. Kahramanmaraş'a sürülmek istenen bu kara lekeden kurtulmak istiyorlardı." diye konuştu.
"TBMM'de Araştırma Komisyonu kurulmasına ihtiyaç var"
CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat ise 33 yıl önce bu işi organize edenlerin ortaya çıkartılması için TBMM'de araştırma komisyonu kurulmasına ihtiyaç bulunduğunu kaydetti.
Bu arada jandarmanın uyarısı ile dağılan bir grup yeniden bir araya gelerek Kahramanmaraş-Narlı kara yolunu trafiğe kapattı. Yolu trafiğe kapatan gruba jandarma müdahale ederek 5 kişiyi gözaltına aldı.
Bu konularda ilginizi çekebilir