7 °C

Martta 6 bin 121 engelli memur yerleştirilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Mart ayında Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) kapsamında yerleştirilecek engelli memur kadrolarıyla ilgili bigi verdi.

Martta 6 bin 121 engelli memur yerleştirilecek

 

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Mart ayında Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) kapsamında yerleştirilecek engelli memur kadro sayısının 6 bin 121 olacağını, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bin 994 din görevlisi kadrosu için yerleştirme işleminin de yeterlik sınavı sonuçları açıklandıktan sonra yapılacağını bildirdi. 
 
Bakan Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, 2013 yılı engelli memur yerleştirmeleri için başvuruların 28 Şubat-8 Mart tarihleri arasında yapılacağını, atama yapılması planlanan 8 bin 115 engelli memur kadrosunun, bin 994'ünün Diyanet İşleri Başkanlığı'nın din görevlisi kadrosunun oluşturduğunu hatırlattı. 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın atamalarda KPSS veya Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) yanında "Yeterlilik Belgesine Sahip Olma" şartı da aradığını ifade eden Çelik, Başkanlığın yaptığı açıklamada, 2013 yılı Din Görevlisi Yeterlik Sınavı başvurularının 11-25 Şubat tarihleri arasında alınacağını ve yeterlik sınavının yazılı aşamasını 17 Mart tarihinde gerçekleştirileceği belirttiğine işaret etti. 
 
Yazılı sınavdan sonra ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı'nca uygulamalı mülakat sınavında yapılacağını kaydeden Çelik, engelli adayların da atamalarının yapılabilmesi için bu sınava girerek yeterlik belgesine sahip olmaları gerektiğini vurguladı. 
 
ÖMSS yerleştirmeleri kapsamında din görevlisi kadrosuna yerleştirme işleminin daha önce duyurulduğu şekilde Mart ayında yapılması halinde, yeterlik sınavına giremeyen veya yeterlik belgesine sahip olamayan adayların yerleştirmesinin ve atamasının yapılamayacağına dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti: 
 
"Din görevlisi kadroları için yeterlik sınavının sadece Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yapıldığı ve adayların bu yıl yapılacak yeterlik sınavına girmelerine imkan sağlanması gerekliliği göz önüne alındığında mümkün olduğunca çok sayıda engelli adayın ilan edilen kadrolara atamasının yapılabilmesini teminen, bin 994 kadro için yerleştirme işleminin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yeterlik sınavı sonuçları açıklandıktan sonraya bırakılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir. Bu durumda Mart ayında ÖMSS kapsamında yerleştirilecek engelli memur kadro sayısı 6 bin 121 olacaktır. 
 
Din görevlisi kadroları için yerleştirme işlemi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yeterlik sınavı süreci sonuçlandıktan sonra ÖSYM Başkanlığı'nın sınav takvimi de göz önünde bulundurularak daha sonra duyurulacak bir tarihte yapılacak." 
 
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.