7 °C

MB dövize müdahale etti

Yabancı parada zorunlu karşılık oranlarını düşüren Merkez Bankası, bugünkü döviz satım ihalesinde de miktarı 1 milyar 350 milyon dolar olarak belirledi.

MB dövize müdahale etti

İSTANBUL – TCMB, doların ateşinin düşmemesi üzerine harekete geçti. Yabancı parada zorunlu karşılık oranlarını düşüren Merkez Bankası, bugünkü döviz satım ihalesinin miktarını da  1 milyar 350 milyon dolar olarak belirledi. Yabancı parada munzam indirimi piyasaları şaşırtmasa da, döviz satım miktarının 1.3 milyar dolara çıkması sürpriz oldu. MB'nin hamleleri sonrası Dolar/TL 1.87 seviyelerine geriledi.

Döviz munzam oranını düşürdü

TCMB; piyasaya döviz likiditesi sağlamak ve aynı zamanda bankacılık sisteminin yabancı para yükümlülüklerinin vadelerinin uzamasını teşvik etmek amacıyla yabancı para zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gittiğini duyurdu. MB, böylelikle mevcut verilere göre piyasaya yaklaşık 1,3 milyar ABD doları likidite sağlanmış olacağını bildirdi. Söz konusu değişikliklerin 30 Eylül 2011 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacağı ve yeni oranlar üzerinden hesaplanan zorunlu karşılıkların 14 Ekim 2011 tarihi itibarıyla tesis edilmeye başlanacağı açıklandı.

Buna göre Yabancı Para Yükümlülükleri;

Vadesiz, ihbarlı DTH, yabancı para özel cari hesaplar ile 1 aya kadar, 3 aya kadar, 6 aya kadar ve 1 yıla kadar vadeli DTH, yabancı para katılma hesaplarında yüzde 11.5’ten yüzde 11’e

1 yıl ve daha uzun vadeli DTH,yabancı para katılma hesapları ile birikimli DTH ve yabancı para katılma hesaplarında yüzde 9,5’tan yüzde 9’a

1 yıla kadar vadeli (1 yıl dâhil) diğer yükümlülüklerde yüzde 11,5’tan yüzde 11’e

3 yıla kadar vadeli (3 yıl dâhil) diğer yükümlülüklerde yüzde 9.5’tan yüzde 9’a

3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülüklerde yüzde 8.5’ten yüzde 6’ya düşürüldü.

Döviz satış tutarı 1,35 milyar dolar

Merkez Bankası'nın ikinci müdahelesi ise döviz satım ihalesinde oldu. Dünkü ihalede 140 milyon dolar satan Merkez Bankası bugünkü satış miktarını 1,35 milyar dolar olarak belirledi. MB, döviz satım ihalelerinde bugüne kadar en fazla 350 milyon dolar sattı. Merkez Bankası 5 Ağustos'tan bu yana 3 milyar 220 milyon dolarlık satış yaptı. 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.