10 °C

MB iki repo ihalesi açtı

MB iki repo ihalesi açtı

İSTANBUL - Merkez Bankası (TCMB) bugün miktar yöntemi ile 16 Ağustos vadeli 2.5 milyar TL, geleneksel yöntemle 6 Eylül vadeli 6 milyar TL tutarında iki repo ihalesi
açtı.

Bugün haftalık vadede miktar yöntemi ile 2.5 milyar TL, PY bankalara 14.789 milyar TL, geleneksel yöntemle aylık vadede 500 milyon TL, ve BIST'te kotasyon yolu ile gerçekleştirilen işlemlerden 1.291 milyar TL tutarında repo dönüşü bulunuyor. TCMB verilerine göre, piyasa 8,764.9 milyon lira eksi rezervle açıldı. Bankaların serbest depo bakiyeleri 18,460.2 milyon lira oldu. Piyasa dün 1,113.7 milyon lira artı rezervle açılmıştı, serbest depo bakiyeleri ise 14,750.2 milyon lira olmuştu.

PY bankaların bugün TCMB'nin repo imkanından yararlanmaya devam etmesi bekleniyor. PY repo imkanın bugün 20 milyar TL civarında kullanılması bekleniyor. Piyasadan bu hafta bir kısmı vergi ödemeleri, bir kısmı da bayram tatili öncesi artan TL talebi nedeniyle çıkış yaşanacağını belirten bankacılar bu tutarın daha da artma olasılığının olduğunu söylüyorlar.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.