13 °C

MEB, 35 müfettiş yardımcısı alacak

MEB müfettiş yardımcılığı giriş sınavına katılmak isteyenler, başvurusunu 3 Eylül 2010 saat 17.00'a kadar yapması gerekiyor.

MEB, 35 müfettiş yardımcısı alacak

ANKARA- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Teftiş Kurulu Başkanlığı çeşitli branşlarda, sınavla toplam 35 müfettiş yardımcısı alacak.

MEB Teftiş Kurulu Başkanlığının duyurusu, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.

Duyuruya göre sınav, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Merkezi (ÖDYM) aracılığıyla, 17 Ekim 2010 tarihinde saat 10.00'da Ankara'da yapılacak.

Sınava fakülte veya en az dört yıllık yüksek okul mezunu olan ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda branşında en az on yıl öğretmenlik veya branşında beş yıl öğretmenlik yaptıktan sonra Bakanlık teşkilatında veya okul ve kurumlarında asıl olarak en az üç yıl yöneticilik yapmış bakanlık mensupları katılabilecek.

Sınava katılım şartları

Milli Eğitim Bakanlığı müfettiş yardımcılığı giriş sınavına katılabilmek için adaylarda aranan şartlar şöyle:

"657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen, Devlet memuru olabilmek için aranan nitelikleri taşımak,

Fakülte veya en az dört yıllık yüksek okul mezunu olup, Bakanlığa bağlı okullarda branşında en az on yıl öğretmenlik veya branşında beş yıl öğretmenlik yaptıktan sonra Bakanlık teşkilatında veya okul ve kurumlarında asıl olarak en az üç yıl yöneticilik (en az şube müdürlüğü, ilköğretim veya ortaöğretim kurumlarında müdür yardımcılığı) yapmış Bakanlık mensubu olmak,

Sicili ile yapılacak inceleme ve araştırma sonunda tutum ve davranışları yönünden müfettiş yardımcılığına alınmasına engel hali bulunmamak,

Giriş sınavına birden fazla katılmamış olmak,

Müfettiş yardımcılığı giriş sınavının açıldığı yılın Ocak ayının birinci gününde kırk yaşından gün almamış olmak, (1 Ocak 1971 ve daha sonraki tarihte doğmuş olmak.),

Sağlık durumunun yurdun her yerinde görev yapmaya ve her türlü iklim koşullarında yolculuk etmeye elverişli bulunduğuna dair beyanda bulunmak."

Sınava girecek adaylarda ayrıca biyoloji, coğrafya ve felsefe branşları için ortaöğretim kurumlarında ve kız teknik, ticaret (meslek dersleri) branşları için de mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında branşında çalışmış olma şartları aranacak.

Atama yapılacak müfettiş yardımcılığı kadro sayısı toplam 35 olup, bunlar 5.derece kadro olarak belirlendi. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 76. maddesi gereğince, müktesebi 1.derece olan adaylar bu kadrolara atanamayacak. Bu nedenle, müktesep kadrosu 1. derece olan adayların başvuruları kabul edilmeyecek.

3. Müktesep kadro dereceleri 2. 3 ve 4.derecede olan adaylar sınavı kazandıkları takdirde, belirtilen müfettiş yardımcılığı kadrolarına atanmayı kabul etmiş sayılacaklar.

Sınava başvuru

Milli Eğitim Bakanlığı müfettiş yardımcılığı giriş sınavına katılmak isteyenler, başvuru formu bilgi girişini kadrolarının bulunduğu kurum aracılığı ile yaptıktan sonra, alacakları onaylı sınav başvuru formu ile istenen başvuru için gerekli belgeleri, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığına gönderecekler.

Başvuru evrakının Teftiş Kurulu Başkanlığı evrakına son teslim tarihi 3 Eylül 2010 saat 17.00 olarak belirlendi.

Sınava başvurular ise 20 Temmuz ve 3 Eylül 2010 tarihleri arasında saat 17.00'ye kadar yapılabilecek.

Atama yapılacak müfettiş yardımcılığı kadroları

Branşlarına göre atama yapılacak toplam 35 müfettiş yardımcılığı kadroları şöyle:

"Biyoloji (4), Coğrafya (4), Felsefe (4), Müzik (3), Rehberlik (6) ve Resim (2),

Kız Teknik Meslek Dersleri Alanından (Çocuk Gelişimi ve Eğitimi (4936), El Sanatları Teknolojisi/El Sanatları (7035), El Sanatları Teknolojisi/Nakış (7036) , Gıda Teknolojisi (7044), Giyim Üretim Teknolojisi (4954), Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri(4957), Hasta ve Yaşlı Hizmetleri (4959), Sanat ve Tasarım/Dekoratif Sanat (7077), Sanat ve Tasarım/İç Mekan (7075), Sanat ve Tasarım/Plastik Sanat (7076), Seramik ve Cam Teknolojisi (4996), Tekstil Teknolojisi/Tekstil (7081), Tekstil Teknolojisi/Tekstil Dokuma Örme (7083), Tekstil Teknolojisi/Tekstil Makineleri (7085), Tekstil Teknolojisi/Terbiye (7084), Yiyecek İçecek Hizmetleri (4992) (8),

Ticaret Meslek Dersleri Alanından, (Büro Yönetimi ve Sekreterlik (1963), Eğlence Hizmetleri (4942), Halkla İlişkiler ve Organizasyon (4958), Konaklama ve Seyahat Hizmetleri (4967), Muhasebe ve Finansman (4976), Pazarlama ve Perakende (4978), Yiyecek İçecek Hizmetleri (4992), Adalet Meslek Lisesi Meslek Dersleri (4921), Hasta ve Yaşlı Hizmetleri (4959), Gıda Teknolojisi (7044) (4),

Başvuru işlemleri

Başvuru evrakının sınav kurulunca incelenmesi sonucunda, sınav başvurusu kabul edilen ve edilmeyen adaylar 27 Eylül 2008 tarihinden itibaren http://www.sinavlar.meb.gov.tr ve Teftiş Kurulu Başkanlığı internet sayfasında ilan edilecek.

Başvurusu kabul edilen adaylar, 4 Ekim 2010 tarihinden itibaren başvurusunu yaptığı kurumlardan sınav giriş belgesi alacaklar.

Müfettiş yardımcılığı giriş (yazılı-test) sınav sonuçları, değerlendirmenin tamamlanarak Teftiş Kurulu Başkanlığına intikal ettirildiği tarihten sonraki 7 gün içerisinde Bakanlık merkez binasında (halkla ilişkiler bölümünde), Teftiş Kurulu Başkanlığında, Teftiş Kurulu Başkanlığı İstanbul ve İzmir Çalışma Merkezlerinde, Bakanlığın internet sayfasında ilan edilecek.

Yazılı sınavda başarılı olan ve başarı sıralamasında branşlara göre belirtilen kontenjan sayısının iki katı arasına giren adaylara sözlü sınav yeri, günü ve saati ayrıca yazılı olarak duyurulacak.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.