5 °C

Meclis Başkanı'na iç tüzük kitapçığı fırlattı

Cumhurbaşkanı yemin töreni öncesinde, CHP'nin usul tartışması açma isteğinin reddedilmesi üzerine CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, Çiçek'e iç tüzük kitapçığı fırlattı

Meclis Başkanı'na iç tüzük kitapçığı fırlattı

ANKARA - Cumhurbaşkanı yemin töreni öncesi Meclis hareketli dakikalara sahne oldu. 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin töreni dolayısıyla olağanüstü toplanan TBMM Genel Kurulu'nda, CHP usul tartışması açmak istedi. Söz talebi TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından kabul edilmeyen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Anayasa ve İçtüzük kitabını Başkanlık Divanı'na fırlattı. CHP'li milletvekilleri Genel Kurul salonunu terk etti. Altay'ın bu sırada "Meclis yasalara göre yönetilir dediği" duyuldu.

CHP Grup Başkanvekili Altay ile TBMM Başkanı Çiçek arasındaki tartışma tutanaklara da yansıdı. Genel Kurul tutanağına göre Çiçek, olağanüstü birleşimi açtıktan sonra Altay, "Sayın Başkan" diyerek söz istedi. 

Elektronik yoklama yapıldıktan sonra, Çiçek'in gündeme geçildiğine ilişkin açıklaması sırasında da söz talebinde bulunan Altay'a, Çiçek, "İçtüzüğe göre bugün bu töreni icra etmek mecburiyetindeyiz" karşılığını verdi.

Çiçek'in gündemi icra edeceğini belirtmesi üzerine Altay, "Benim meramımı dinlemek zorundasınız" diye itirazda bulundu. 

TBMM Başkanı Çiçek, Cumhurbaşkanlığı ant içme törenlerinin devlet ve millet hayatında, parlamento tarihinde çok özel ve anlamlı yeri olduğunu ifade ederek, bu törenin bugüne kadar Meclis'e yakışan onur ve vakarla icra edildiğini, bugün de gelenek ve teamüller neyse istisnasız uygulanacağını söyledi. 

Tutanaklara yansıyan o konuşmalar aynen şu şekilde gerçekleşti:

" - Altay: Sayın Başkan, neden önyargılı bir hüküm veriyorsunuz? Benim ne söyleyeceğimi biliyor musunuz?

- Başkan: Hayır. Şimdi, gündemimizin 'Başkanlığın Genel Kurula Sunuşları' kısmında yer alan Başkanlığın olağanüstü çağrı yazısını evvela okutacağım.

- Altay: Sayın Başkan… Sayın Başkan… Sayın Başkan…

- Başkan: Bu tartışmaları her vesileyle, her fırsatta yaparız ama bugün tartışma yapma imkanımız yok.

- Altay: Sayın Başkan, sizi bu Anayasa'ya uymaya davet ediyorum.

- Başkan: Bugünkü toplantı olağanüstüdür ve törensel mahiyette toplantıdır.

- Altay: Sizi bu İçtüzüğe uymaya davet ediyorum.

- Başkan: Usul açısından da teamül açısından da imkanı yoktur.

- Altay: Böyle bir hakkınız yoktur. Ayıp ediyorsunuz. Etik olmayan bir davranış içindesiniz.

- Başkan: Evet. Katılırsınız, katılmazsınız ama ben bu töreni icra edeceğim.

- Altay: Başkanlık Divanı'nı usulüne uygun yönetmiyorsunuz.

Demirtaş: Nezaket ötesi bir durum

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TBMM Genel Kurulu'ndaki yemin töreninden ayrılırken, gazetecilerin, CHP'nin törendeki tavrına ilişkin sorularını yanıtladı.

Tavrın CHP'nin kendi bileceği iş olduğunu söyleyen Demirtaş, şunları kaydetti:

"Kendi bilecekleri iş. Böylesi bir günde protesto veya katılmama gibi bir tavır anlaşılırdır. Parti kararı olarak yapmışlarsa elbette buna saygı duyarız. Ama kitapçık fırlatma nezaket ötesi bir durumdur. Bu normal bir günde yasama faaliyetinde bile yapılsa genel kurul adabına uygun bir tutum olmaz. Kaldı ki bir yemin töreni. Halk tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanı. Beğenmeyebiliriz. Ben de kendisinin düşüncelerini beğenmediğim için adaydım zaten. Ama düşüncesini beğenmek başka, halkın iradesine saygılı olmak başka. Nezaketsiz bir tutum olmuştur."

Demirtaş, bir gazetecinin "Geçmişte de bir anayasa kitapçığı olayımız olmuştu" sözleri üzerine gülerek, "Herhalde hükümet düşmez burada. Bundan hükümet düşmez" karşılığını verdi. 

MHP'li Akçay, yemini oturarak izledi 

Erdoğan, TBMM Başkanı Çiçek tarafından mazbatasını almak üzere Başkanlık Divanı'na ve yemini etmek üzere kürsüye davet edildiğinde ise MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay ayağa kalkmadı. Yeminde ayağa kalkmayan tek milletvekili Akçay oldu. 

"Yine olsa yine yaparım" 

CHP Grup Başkanvekili Altay, TBMM'de partisinin milletvekilleriyle düzenlediği basın toplantısında, "Bugün TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, aldığı bir muhtemelen 'Alo Cemil' talimatı ile TBMM İçtüzüğünü ayaklarının altına alıp çiğnemiştir. Kendisini kınıyorum. Benim anamuhalefet partisi grup başkanvekili olarak bu İçtüzüğü, başkana doğru fırlatmam benim demokratik tepki hakkımı kullanmamdır. Yine olsa yine yaparım" şeklinde konuştu.

İşler: CHP'nin yüzünü gösterdiler

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, CHP'li Altay'ın TBMM Başkanlık Divanı'na Anayasa ve İçtüzük kitapçığını fırlatmasına ilişkin, "İsminde halkın geçtiği bir partinin halkın iradesine saygısızlık yapması hiç yakışmamıştır. Bu tavırla hem 77 milyona kendilerini rezil ettiler, hem de dünyaya CHP'nin bu yüzünü göstermiş oldular" dedi.

Ala: CHP kötü adam rolünü oynuyor

İçişleri Bakanı Efkan Ala, parlamentoda gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine, "Bu ülke cumhurbaşkanını yüzde 52 oyla çıkarmıştır. Bunu görmemezlikten gelmek ne kadar doğrudur; halk bunu görecektir. CHP kötü adam rolüne bürünmüştür, o rolü de oynuyor" diye konuştu.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.