6 °C

Meclis'in gündemi gelir vergisi

Gelir Vergisi, KDV ve bazı kanunlardaki uygulama sürelerini uzatan yasa tasarısı bu hafta Genel Kurul'un gündemine iniyor.

Meclis'in gündemi gelir vergisi

 

Gelir Vergisi, KDV ve bazı kanunlardaki uygulama sürelerini uzatan yasa tasarısı bu hafta Genel Kurul'un gündemine iniyor. İçerisinde AK Parti'nin bazı seçim vaatlerinin de olduğu düzenlemenin bu hafta yasalaşması planlanıyor. Tasarı ile; yürürlüğü 31 Aralık'ta biten Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'da öngörülen 6 ay açık ceza infaz kurumunda kalma şartının uygulanma süresi 31 Aralık 2020'ye kadar uzatılacak. Düzenleme ile ayrıca; SSK ve BAĞKUR emekli maaşlarına 2016 yılının ocak ayından itibaren ayda 100 lira seyyanen zam yapılmasını öngörüyor.

TBMM Genel Kurulu Salı günü denetim konuları ile başlayacak. Ardından, Gelir Vergisi, KDV ve bazı kanunlardaki uygulama sürelerini uzatan yasa tasarısı görüşülecek. Tasarının bu hafta içeresinde yasalaşması da planlanıyor.

Tasarıyla; Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile mevzuatta yer alan ve belirli bir süre uygulanmak üzere yürürlüğe konulan geçici maddelerin bir kısmının bu ay sonunda dolacak olan uygulanma süreleri uzatılıyor.

Tasarıya göre, Gelir Vergisi Kanunu'nun; menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarıyla mevduat faizleri, repo gelirleri ve katılım bankalarından elde edilen kar paylarının vergilendirilmesini düzenleyen geçici maddesi ile Türkiye Jokey Kulübü'nce organize edilen yarışmalarda görev alan jokeylerle, jokey yamağı ve antrenörlere ücret olarak yapılan ödemeler üzerinden yüzde 20 oranında gelir vergisi kesintisi yapılmasına ilişkin maddenin bu ay sonunda dolacak olan uygulama süresi 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek.  Katma Değer Vergisi Kanunu'nun; dahilde işleme ve geçici kabul rejimi kapsamında ihraç edilecek malların üretiminde kullanılacak girdilerin tecil ve terkin uygulaması çerçevesinde yurt içinden temin edilebilmesine imkan veren geçici maddesi ile Milli Eğitim Bakanlığına bilgisayar ve donanımları ile bunlara ilişkin yazılımların bağışı ve bağışı yapacak olanların bunları temininde KDV istisnası uygulanmasına yönelik geçici maddesinin uygulama süreleri 31 Aralık 2020'ye kadar uzatılacak.  Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu uyarınca, üyelerine veya çalışanlarına emekliliğe yönelik taahhütte bulunan dernek, vakıf, sandık, meslek kuruluşu veya ticari şirketlerin, 16 Nisan 2012 tarihi itibarıyla mevcut bulunan emeklilik taahhüt planları kapsamındaki birikimler ve taahhütlerin bireysel emeklilik sistemine aktarılması amacıyla, taşınmaz ve iştirak hisselerinin devir ve tesliminde KDV istisnası öngören geçici maddenin uygulama süresi ise 31 Aralık 2017'ye kadar devam edecek.  Denetimli serbestlik şartlarında yer alan "açık ceza infaz kurumunda cezanın son 6 ayının kesintisiz olarak geçirilmesine" yönelik hükmün uygulanmama süresi de 31 Aralık 2020'ye kadar erteleniyor.

Davutoğlu Anayasa için harekete geçecek

Bu hafta Meclis'in gündemine yeni Anayasa tartışmaları da damgasını vuracak. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Pazartesi günü partisinin MYK toplantısına başkanlık edecek. Toplantıda Başbakan Davutoğlu'nun yeni anayasa değişikliği için liderlerden randevu tarihi, liderlere hangi konularla gideceği de netleşecek.

Salı günü 4 siyasi parti AK Parti, CHP, HDP ve MHP'nin grup toplantıları da yapılacak. Liderler gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunacak. 

Kaynak: ANKA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.