Meclis'ten 'bayram müjdesi' çıkabilir

AK Parti, CHP ve MHP'nin Anayasa Komisyonu temsilcileri, anayasa değişikliğine ilişkin olumlu haberi 'bayram müjdesi' olarak verebileceklerini açıkladılar.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, anayasa çalışmaları çerçevesinde 5. toplantılarını yaptı.

Gül, Tezcan ve Parsak, bugünkü toplantının ardından gazetecilere ortak açıklamalarda bulundu.

Çalışmaların amacını; "özellikle acil, uzlaşılabilecek, yargı merkezli olmak üzere bazı başlıkları değerlendirmek, bir uzlaşı elde etmek" olarak açıklayan Gül, toplantılarda tüm başlıkları değerlendirdiklerini belirtti. Gül, tüm partilerin önerilerini getirdiğini, müzakereleri yaptıklarını, notlarını aldıklarını, bu etabı tamamladıklarını ifade etti. 

Gül, önümüzdeki hafta, yetkili kurullarında, genel başkanlara bu raporları sunacaklarını vurgulayarak, "Oradan çıkacak kararlar üzerine sonraki hafta tekrar bir araya geleceğiz. Çok fazla gecikmeden, belki bayram öncesinde bayram müjdesi olarak Türkiye'ye bunu ifade edebiliriz. Ama bu konular parti yetkili kurullarımız ve genel başkanlarımızın vereceği karar doğrultusunda şekillenecek. Uzlaşılabilecek noktalar olduğunu gördük. Ülkemiz, milletimiz için güzel uzlaşı maddeleriyle bir anayasa değişikliği paketi elde edeceğimizi, gerçekleştireceğimizi düşünüyorum." dedi.

'Önemli mesafe aldık'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, genel başkanların temsilcileri olarak yapmaları gereken çalışmaları, asıl bölümü tamamladıklarını anımsattı. Tezcan, bundan sonra önümüzdeki hafta siyasi partilerin, kendi çerçevelerinde bu görüşmelerin sonuçlarını değerlendireceğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu çerçevede bir sonraki hafta tekrar bir araya gelip son şeklini vereceğiz. Bizim de umudumuz bayramdan önce bir güzel bayram müjdesiyle çıkmak. Çok fazla işimiz kalmadı. Bu çalışma içinde çok sevindirici bir şey gördük; uyumlu, birlikte, her şeyi bütün açıklığıyla müzakere eden ve nerelerde buluşabileceğimizi, nerelerde hiç buluşamayacağımızı, nerelerde belli bir mesafe alabileceğimizi gördük, iyi bir çalışma oldu. Yargı temelinde bir çalışmaydı, mini anayasa paketi. Onun dışında da diğer konuları görüştük. Bunların kısa vadede hızla kanunlaşabilecek olanlarını ayıracağız. Daha sonra belki ertelenip, sonra görüşülmesi gerekenler olacaktır. Onları ayıracağız. Ama biz özellikle uzlaşılan noktalarda Türkiye'nin arzu ettiği biçimde, parlamento zemininde bir anayasa değişikliği yapabileceğini göstereceğimizi gördük. İskeleti kurduk, ete kemiğe de bürünecek, bayramdan önce inşallah milletimize bir müjde vereceğiz."

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak da çalışmalarının birinci etabını tamamladıklarına işaret ederek, bu etapta MHP olarak yapıcı tutum, uzlaşma anlayışıyla oturdukları masada, 5. toplantının sonunda "uzlaşma" adı altında önemli mesafe aldıklarını anlattı.

Parsak, yargı merkezli olmak üzere, yargı dışındaki konularla ilgili olarak da partilerin, kendi yaklaşımları itibariyle bir değişiklik ihtiyacı gördüğü kurumlarla ilgili önerilerini, değerlendirmelerini diğer parti temsilcileriyle paylaştığını kaydetti.

'Partiler kendi mutfaklarına götürecek'

Her üç partinin bunları, kendi parti mutfaklarına götüreceğini, yetkili organlarında değerlendireceğini ifade eden Parsak, şöyle konuştu:

"Bir sonraki hafta yapacağımız çalışmayla birlikte metinlerimizi oluşturup, sonrasında bunu bir araya geliş amacımıza uygun olarak siyasi partilerimizin liderlerine sunacağız. Ondan sonra bu konuyla ilgili nihai kararlar liderlerimize ait olmak üzere, bu yönde çalışmanın tamamlanacağını umut ediyoruz. Son derece umutlu oturduğumuz masada, bu birinci etabın sonunda bu umudumuzun daha da güçlenerek devam ettiğini söyleyebilirim. Ondan sonra inşallah bayram öncesinde belki takvim itibariyle resmi anayasa değişikliği önerisine dönüşemese bile büyük ölçüde ona yaklaşacağını böylelikle bayram müjdesiyle yeniden sizler aracılığıyla aziz Türk milletinin karşısına çıkabileceğimizi umut ediyorum."