15 °C

Meşhur Gap Kapandı! Şimdi Ne Olacak?

Meşhur Gap Kapandı! Şimdi Ne Olacak?

Aydın Eroğlu - Ekonomist

Mayıs 2013 sonunda başlayan Gezi olayları nedeniyle oluşmuş teknik Gap'ımızı (Endeks-fiyat boşlukları. Bir çok eski yazımızda konusu geçmiştir) Cuma günü nihayet kapattık. Cuma gününe ait "BIST'in Yükselişi Gap İle Sınırlı Mı Kalır?" başlıklı beklenti yazımda, 85.990 olan bu teknik seviyedeki Gap'in kapanmasıyla birlikte, bununla yetinmeyip, 87.000, 88.000 seviyelerinin de hızla görülebileceğini yazmıştım. Aynı gün Gap kapandığı gibi, 87.048 BIST seviyesini de gördük. 

Yükseliş sağlıklı olmadı

Neredeyse sadece bankalar, havayolu şirketleri ve diğer bir kaç şirketle bu yükselişin yaşanması çok da sağlıklı bir yükseliş şekli değildir. Bu nedenle Cuma 87.000 endeks sonrası yaşanan kar realizasyonunun diğer günlere de sarkan bir düzeltmeye dönüşmesi de şaşırtıcı olmaz! Ama yine de, petrolün 67 dolara indiği bu ortamda hemen düşüş olur demeden, teknik olarak ne olursa olura dikkat çekmek daha doğru olabilir. Çünkü bankalarda yaşanan ısrarlı alımların sürmesi halinde, BIST'in 88.000 seviyesinin de üstüne gitme imkanı teknik olarak mevcuttur.

Bir Gap boşluğu daha

BIST 87.048 seviyesini geçebilirse, aradaki 88.000 direncinden sonra 89.820'ye denk gelen bir küçük Gap boşluğumuz daha var. O da kapanabilir. Düşüş halinde ise, 86.120 civarında bollinger desteğinin aşağıya kırılması ile, 84.289 desteği önem kazanır. 86.120'nin altına sarkarak orada kalacak bir BIST, kar realizasyonlarına sahne olabilir. Bu realizasyonların ilk desteği dediğim gibi 84.289 civarı seviye olur. Altındaki destek seviyeleri de 83.471 - 82.254 - 81.784 gibi düzeltme destek seviyeleri olur. 

Petroldeki düşüş BİST'e yarar

Brent petrol fiyatı düşmeye devam ediyor. Cuma günü dikkat çektiğim 67 dolar fiyatını da gördük. Bu düşüşün sürmesi, BIST'e olan talebi canlı tutabilir. Ancak en iyi ortamlar dahi kar realizasyonlarına engel olmaz. Bu nedenle ara düzeltmelerle de yükselişi sürdürebiliriz. Önemli olan düzeltmeyi kaçırdık diye üzülmek değildir. Yeniden yükselişi gecikecek ve çok daha düşük seviyelerden olabilecek bir düzeltmeye yakalanmamaktır. Hep yükselecek diyerek satmadan hissede durmak, elde edilen karların geri verilmesine neden olabilir. Bu nedenle ben özellikle bankalar için halkb hariç, yeni yükselişler yaşanması halinde kar realizesi yapmanın doğru olacağı görüşündeyim. TCMB faiz indirse de, indirebileceği oranın bilançolara etkisinin fazlası ile satın alındığı düşüncesindeyim. Ancak hisse bazlı hareketler endeks ve bankalarda düzeltme yaşanırken de sürebilir. Tabii bu hisseleri bulabilirsek ne alâ. 

Kar Realizasyonlarına Hazır Olun!

Açıkçası, uzun zamandır Gap Gap Gap dediğimiz önemli teknik boşluğu nihayet doldurduk. Bu nedenle ben bir süre düzeltme yaşanması riskinin güçlendiği görüşündeyim. Aynı durum Almanya Dax ve ABD endeksleri için de geçerli. Yükseliş beklediğimiz Aralık ayına düşüşlerle başlama riskimize dikkat çekmek istiyorum. Hatta bu yaşanırsa daha da sağlıklı bir BIST'imiz olur diyorum. 

İsviçre altına hayır dedi!

Pazar günü İsviçre'de merkez bankasının altın alımı ya da stoklarının bir kısmını altın tutmak için yaptığı referandumdan hayır kararı çıktı. Hemen söyleyeyim, zaten bu bence tam bir orta oyunudur! Kimse yaşananı ileri demokrasi örneği diye yorumlamasın. İki yıl evvel altın için yazdığım senaryoda, altının ciddi düşüş yaşayacağını ve asıl zararı, altın stoklarını (o günlerdeki yüksek fiyatlarla) artıran merkez bankalarının yapacaklarını yazmıştım. Eğer demokrasi için bu referandum yapılıyorsa, iki yıl evvel 1.700 dolar fiyatlarında altın almadan evvel halka soracaklardı. Şimdiki referandum altın almaya izin veriyor musunuz diye değil, asıl stoklarındaki altını satmaya bahane bulmak(Satma yasağından kurtulmak) için yapılmış bir referandumdur! 

Altında İsviçre Merkez Bankası şu kadar altın alabilir spekülasyonu ile altında yeni satış imkanı yaratılmış ve bu durum da çok güzel kullanılmıştır! Altından uzak durun düşüncemi hala koruyorum. Altın alımı için olur alamayan İsviçre Merkez Bankası'nın şuanki stoklarını bir yere not edin, 2015 ya da 2016 ortalarında kontrol ettiğiniz zaman bu toplamın düşmüş olacağını göreceğimizi düşünüyorum.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.