8 °C

Meteorolojiden 'kuvvetli kar yağışı' uyarısı

Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun kuzeyinde gece yarısından itibaren, İç Anadolu'nun doğusundaysa sabah saatlerinden itibaren kuvvetli kar yağışı bekleniyor.

Meteorolojiden 'kuvvetli kar yağışı' uyarısı

Meteoroloji, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun kuzeyinde gece yarısından itibaren, İç Anadolu'nun doğusundaysa sabah saatlerinden itibaren kuvvetli kar yağışı beklendiğini bildirdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre gece Bolu, Karabük, Kastamonu, Ankara, Çankırı, Zonguldak ve Bartın'ın yüksekleri ile sabah saatlerinden itibaren Aksaray, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Karaman, Yozgat, Kayseri, Sivas ve Konya'nın güney ve batısının yükseklerinde kuvvetli kar yağışı bekleniyor.

Kar kalınlığının 10-20 santimetreyi bulacağı Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeyi ve doğusunda ulaşımda aksamalar başta olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Bugün etkisini yitirecek

Başkent Ankara'da gece saatlerinde başlayacak kar yağışının, sabah saatlerine doğru etkisini artırarak 5-15 santimetreyi bulması, yağışın öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi öngörülüyor. 

Bu arada, Karadeniz ile Doğu Anadolu bölgelerinde, geçen günlerde etkili olan kar yağışlarının meydana getirdiği yüksek kar örtüsünün ısınacak hava nedeniyle çığa sebep olabileceği uyarısı yapıldı. Bu bölgelerde hafta başından itibaren havanın ısınması, yeni yağışların meydana gelmesi gibi nedenlerle yüksek kar örtüsüne sahip eğimli alanlarda çığ tehlikesi bulunduğu bildirildi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.