Metro ile aynı güzergahtaki otobüs hatları iptal edilecek

Ankara’nın yeni ulaşım planına göre, metro güzergâhı ile aynı güzergâhta olan otobüs hatları iptal edilerek, “toplu taşımacılığı raylı sisteme yönlendirme amacıyla” otobüs seferleri de yeniden düzenlenecek

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - EGO Genel Müdürlüğü, internet sitesinden yaptığı bir açıklama ile Ankara'nın yeni ulaşım planını açıkladı. Buna göre, yeni düzenleme ile kent merkezine yapılan otobüs seferleri metroya yönlendirilecek. 

"Bazı hatlar da iptal edilecek"

Yeni düzenleme kapsamında özellikle Metro güzergâhı ile aynı güzergâhta olan otobüs hatları iptal edilerek, toplu taşımacılığı raylı sisteme yönlendirme amacıyla otobüs seferleri de yeniden düzenlenecek. Uygulamanın başlamasıyla birlikte metro ile ulaşımın mümkün olduğu veya aynı güzergahta farklı toplu taşım aracı bulunan bazı hatlar da iptal edilecek. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, Ankaray ve Batıkent metrosunda olduğu gibi yeni metrolara da ring seferleri başlatıyor. Sincan ve Çayyolu metro hatlarına “ring seferleri” 23 Ağustos Cumartesi günü başlayacak. Bu kapsamda 23 Ağustos Cumartesi gününden itibaren Eskişehir Yolu güzergahı başta olmak üzere; Sincan ve Çayyolu metrosu durakları ile civarlarındaki bazı hatlar ringe dönüştürülecek. Son durakları Kızılay ya da Ulus olan bu otobüsler, sadece en yakın metro duraklarına yolcu taşıyacak. 

 8 yeni ring hattı

Ayrıca ODTÜ ve Hacettepe kampüsleri başta olmak üzere metro bağlantılı bölgelere 8 tane de yeni ring hattı açılacak. 

"İlk transfer ücreti alınmayacak"

Yeni uygulama kapsamında Çayyolu ve Sincan metrolarından yeni açılan ring hatlarına, ring hatlarından da bu hatlara 75 dakika içerisinde yapılacak aktarmalardan 1. transferde ücret alınmayacak. 

Bu konularda ilginizi çekebilir