12 °C

MHP, protokollerin geri çekilmesini istiyor

Bahçeli, ABD'nin, soykırımla ilgili aradığı acı örnekleri bulması için kendi tarihine bakması gerektiğini önerdi

MHP, protokollerin geri çekilmesini istiyor
ANKARA - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde Ermeni iddialarına ilişkin tasarının kabul edilmesiyle ilgili olarak, "Milliyetçi Hareket Partisi bu küstah kararı reddetmekte ve ABD'nin, soykırımla ilgili aradığı acı örnekleri bulması için kendi tarihine bakmasını önermektedir" dedi. 
 
Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin uluslararası ilişkilerde "teslimiyetçi ve pısırık" siyaset izlediğini iddia ederek, bu siyasetin Türkiye'yi hergün yeni bir batağa sürüklediğini savundu. 
ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde Ermeni iddialarını içeren ve destekleyen tasarının kabul edildiğini anımsatan Bahçeli, "Başbakan Erdoğan'ın, ecdadımızın tarihini 'faşizan yaklaşım' olarak yorumladığı, 'isyan elebaşılarına' övgüler düzdüğü süreçte, ABD'nin Türk milletini soykırımcı olarak göstermesi sürpriz olmamıştır" dedi.
Bahçeli, şöyle devam etti: 
"Milliyetçi Hareket Partisi, bu küstah kararı reddetmekte ve ABD'nin, soykırımla ilgili aradığı acı örnekleri bulması için kendi tarihine bakmasını önermektedir. Aziz milletimizin soykırımcı olmadığı yönündeki tarihi hakikati kabul ettirmek yerine, Ermenistan ile yakınlaşmayı ve bunu protokole bağlamayı paravan yapmaya çalışan AKP hükümetinin, bu kararla birlikte dış politikası çökmüş ve harabeye dönmüştür. Önümüzdeki günlerde, ABD'nin sözde soykırımı resmen tanıması halinde, doğrudan Türkiye'yi muhatap alacak hukuki bir tazminat sürecinin başlatılması riski karşımızda durmaktadır.
ABD'nin, Ermeni soykırım yasasını, Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmesi ve kara sınırını açması için Türkiye üzerinde bir baskı aracı olarak kullanmaya devam edeceği anlaşılmaktadır. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonunda alınan karar, ecdadımızı soykırımcı olduğunu iddia ederek seçilen ABD Başkanı'nı, geçen yıl TBMM'de ayakta ve heyecanla alkışlayan AKP zihniyetinin çok büyük bir mağlubiyeti ve aşağılanmasıdır. 
Bu konuda durumu kurtarmak adına Cumhurbaşkanı'nın, Başbakan'ın ve Dışişleri Bakanı'nın açıklamaları yaşadıkları derin hayal kırıklıklarının bahanesi, yanlış atılan adımların gerekçesi olmuştur. Tek taraflı yanaşarak milli meseleleri çözeceğini zanneden, taviz vererek haklı görüneceğini bekleyen iktidar partisinin artık gerçeklerle yüzleşmesinin zamanı gelmiştir." 
Şandır, AKP'yi imzaları geri çekmeye çağırdı
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, AKP hükümetini bir an önce TBMM Dış İşleri Komisyonu'nda beklemekte olan Ermeni protokollerini ve imzalarını geri çekmeye, bu konuda atılmış tüm adımları durdurmaya davet etti.
Şandır, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde Ermeni iddialarına ilişin tasarının kabul edilmesini kınadıklarını ifade ederek, bu kararın "kabul edilemez" olduğunu söyledi.
Tasarının kabul edilmesinin "Türk milletine yapılan bir hakaret olduğunu" ifade eden Şandır, Türkiye tarihinde "soykırım gibi bir insanlık suçunun hiç olmadığını" kaydetti. "Kararın alınmasında siyasi iktidarın büyük sorumluluğu olduğunu" öne sürdü. 
Şandır, "MHP olarak, AKP hükümetini bir an önce TBMM Dış İşleri Komisyonunda beklemekte olan Ermeni protokollerini ve imzalarını geri çekmeye, Bu konuda atılmış tüm adımları durdurmaya davet ediyoruz" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap