9 °C

MHP'li Aktan vefat etti

Yaklaşık 2 haftadır kalp rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi gören Aktan, gece vefat etti

MHP'li Aktan vefat etti

 

 

ANKARA -  MHP İstanbul Milletvekili Gündüz Suphi Aktan, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Yaklaşık 2 haftadır Ankara'da Akay Hastanesi'nde tedavi gören Aktan, gece vefat etti. Aktan'ın, kalp rahatsızlığı nedeniyle hastane tedavi altında tutulduğu öğrenildi. Aktan'ın hayatını kaybetmesi nedeniyle MHP'nin parlamentodaki sandalye sayısı da 69'a düşerken boş milletvekilliği sayısı 4'e yükseldi. Aktan'ın ölümüyle TBMM'deki sandalye sayısı şöyle değişti: AK Parti: 338, CHP: 98, MHP: 69, DTP: 21, DSP: 13, ÖDP: 1, BBP: 1, Bağımsızlar: 5, Boş: 4

Aktan'ın özgeçmişi

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde 7 Ağustos 1941'de doğan Aktan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Bir dönem İçişleri Bakanlığında çalışan, Dışişleri Bakanlığında Atina Büyükelçiliği, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi nezdinde Türkiye Temsilciliğinde Büyükelçilik, siyasi işlerden sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve Tokyo Büyükelçiliği görevlerinde bulunan Aktan, köşe yazarlığının yanı sıra çeşitli sivil toplum örgütlerinde başkanlık yaptı ve TOBB'un Başkanlık Dışişleri Danışmanlığı görevini yürüttü.

Ermeni meselesi ve Türk dış politikası ile ilgili birçok yazısı yayımlanan Aktan, geçen yıl yapılan genel seçimlerde MHP'den 23. Dönem İstanbul milletvekili olarak TBMM'ye girdi. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi olan Aktan, evli ve 2 çocuk babasıydı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.