15 °C

MHP'li Vural'dan Arınç'a tepki

MHP Grup Başkanvekili Vural, "Bülent Arınç'ın 'bilerek, isteyerek soykırım yapmadık' ifadesi, soykırımı kabul etmektir. Bu nasıl zihniyettir" dedi

MHP'li Vural'dan Arınç'a tepki

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Bülent Arınç'ın 'bilerek, isteyerek soykırım yapmadık' ifadesi, soykırımı kabul etmektir. Bu nasıl zihniyettir" dedi. 

Vural, düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçim beyannamesini açıkladığını ancak "Çözüm Süreci başlığının, baskıya giderken düştüğü" yönünde açıklamalarda bulunduğunu hatırlatarak, "2023'ten bahsediyorlar, 2071'e gidiyorlar ama daha burunlarının ucunu görmüyorlar" ifadesini kullandı.  

Oktay Vural, "Vatandaşlar, AKP'nin PKK ile yaptıkları kirli pazarlıkların farkına vardılar, tepki gösterdiler. Onun için 7 Haziran'a kadar bu konuda bir şey söylemek istemiyorlar. Bu Çözüm Süreci, çözülme sürecidir" diye konuştu. 

Asıl seçim işbirliğinin Dolmabahçe'deki 10 maddelik mutabakat olduğunu öne süren Vural, "Millet, ne hayrını gördü bu sürecin? Silahı bıraktılar mı, terör bitti mi, analar ağlamadı mı? AK Parti'nin Çözüm Süreci olarak adlandırdığı, paralel devletin inşasından başka bir anlam taşımıyor" dedi. 

'Nedir bu Türk milleti düşmanlığı'

"AK Parti'nin Türk milleti düşmanlığı yaptığını" öne süren Vural,  şunları kaydetti: 

"Nedir bu Türk milleti düşmanlığı? Ey Davutoğlu, Alman anayasasında Alman milletinden bahsediyor. 'Bütün Almanlar' diye ifadeler var. 'Almanyalı' mı diyor? Kalkıp sen kim oluyorsun da milletin adını inkar ediyorsun? Almanya'da Alman milleti var, Türkiye'de Türk milleti yok mu? Bu ne cehalet, bu ne düşmanlık? Avrupa'da hangi ülkede milletinin adını tartışan ülke var? Bu milletin adı Türk milletidir. Hangi etnik kökene sahip olursa olsun. Türk milletini sen hangi zihniyetle reddediyorsun? Sen kendini kimin yerine koyuyorsun da adımızı silmeye çalışıyorsun? Türk milleti ibaresini kullanmak bir etnik alt kimliğini ifade etmez, hepimizin ortak kimliğini ifade eder. Türkofobi içerisindeler" 

'Milletin ayranı yok içmeye'

"CHP'nin seçim beyannamesinde de Türk milleti yok" diyen Vural,  "Kürt sorunu ifadesiyle ortaya konulanlar var. Bu iki yaklaşım, Türkiye'nin önüne konan tuzakları çözmekten uzak ve bu milletin milli kimliğini gözardı eden yaklaşımlardır" değerlendirmesinde bulundu. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem'in açıklamalarını anımsatan Vural, "Türkiye'yi büyütmenin yolu, bakanların özel uçağı olmasından geçiyormuş. Aile efratlarına da birer tane alalım. Milletin ayranı yok içmeye, bakanı, uçakla gider yemeye. Yemek yemek için hepsinin altında bir özel uçak olması lazım. Milletten kopuk bir zihniyet. Sülale devri yaşatan bir zihniyet. Önce kendilerini düşünüyorlar. Kendi uçakları olmazsa millet kalkınamaz" görüşlerini öne sürdü. 

'Ülkenin herhangi bir koalisyona ihtiyacı kalmayacak'

Hükümetten "MHP ile HDP'nin koalisyon yapabileceğine" ilişkin açıklamalar olduğunun ifade edilmesi üzerine Vural, "Allah akıl fikir versin" dedi.  

Çözüm Süreci ile ilgili Dolmabahçe'de yapılan toplantının görüntülerini izleten Vural, şunları dile getirdi: 

"Bunlar dublör mü yoksa? HDP ile birlikte olan, PKK'yı meşrulaştıran, İmralı'yı mesken edinen, Kandil ile İmralı arasında mektup postacılığı yapan, Oslo'da tezgah kuran sizsiziniz. Şimdi utanmadan, sıkılmadan bunları söyleyebilen bir zihniyet, artık zıvanadan çıkmış demektir. MHP'nin nerede durduğu, ne yaptığı bellidir. Bu algı operasyonları çerçevesinde ihanet sürecini milletin gözünden ve gündeminden kaçıramayacaksınız. Terörle müzakere edenlerin MHP'ye bu şekilde dil uzatmaları, düştükleri batağı ortaya koyuyor. MHP iktidarı ile birlikte Çözüm Süreci'ni tarihin çöplüğüne, çözülme sürecini başlatanları da yargının pençesine teslim edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın." 

MHP'nin koalisyon ile ilgili düşüncesinin sorulması üzerine Vural, "Hedefimiz tek başına iktidar. Onun için ülkenin herhangi bir koalisyona ihtiyacı kalmayacak" ifadesini kullandı.  

'Bu nasıl zihniyettir'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "Bilerek ve isteyerek soykırım yapmadık" sözlerinin anımsatılması üzerine Vural, "AKP uzun süreden beri soykırımı kabul etmeye hazırlanmaktadır. Arınç'ın 'bilerek, isteyerek soykırım yapmadık' ifadesi de soykırımı kabul etmektir. Bu nasıl zihniyettir? Soykırımı kabul etmek, tazminat demektir. Tazminattan sonra toprak demektir" dedi.   

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüntülerinin de yer aldığı Çanakkale reklamı ile ilgili soruyu Vural, "AKP zihniyeti, şehitlerimizin ruhlarını incitmektedir. Onların iradesini yok saymaktadır. Hepimiz 18 Mart'ta camilerde dualarımızı ettik. Böyle bir konunun bir siyasi reklam aracı olarak kullanılması yakışıksız olmuştur. Reklam amaçlı kullanmak, duanın mahiyetini de bozar. Bu tür reklamlardan uzak durmakta fayda var" diye yanıtladı.   

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap