16 °C

Milli Piyade Tüfeği MPT-76 için üretim görüşmeleri son aşamada

Tasarımı Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ve Kale Kalıp tarafından yapılan Milli Piyade Tüfeği MPT-76'nın seri üretim sözleşmesi son aşamaya geldi.

Milli Piyade Tüfeği MPT-76 için üretim görüşmeleri son aşamada

MEHMET KAYA

ANKARA - Tasarımı Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ve Kale Kalıp tarafından yapılan Milli Piyade Tüfeği MPT-76'nın seri üretim sözleşmesi son aşamaya geldi. Tüfeğin ilk etapta 35 bin adet üretilmesi planlanıyor. Kademeli olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin temel saldırı tüfeği olacak MPT-76'nın ana üretim yeri konusunda karar aşamasına gelindi. Dünya Gazetesi'nin edindiği bilgilere göre üretime ilişkin sektörde görüş ayrılığının kısa sürede giderilmesi bekleniyor. MPT-76, üretilip envantere alınınca modern dönemde TSK'nın milli olarak tasarlanıp üretilmiş ilk milli saldırı tüfeği olacak.

MPT-76'nın seri üretiminin yapılmasına ilişkin karar ocak ayında yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde alındı. Bunun ardından üretimin yaptırılması konusunda görüşmeler sürdürüldü. Geliştirme projesinin ana yüklenicisi olan MKEK ile Kalekalıp'ta üretim yaptırılması konusu gündeme alındı. Ancak tüfeğin taşıyacağı marka ve satış konusunda görüş ayrılığı oluştu. O arada MKEK ve Kırıkkale Valiliği öncülüğünde bir Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına ilişkin süreç de tamamlandı. Kırıkkale'nin MKEK'in oluşturduğu iklim içinde bir silah üretim merkezi olması ve yan sanayiinin kümelenmesi konusunda adımlar hızlandı. MPT-76'nın MKEK dışında pazarlanması ya da marka taşımasına ilişkin olasılık üzerine de karar süreci uzadı. Dünya Gazetesi'ne bilgi veren MKEK yetkilileri, üretim altyapısının her yönüyle kendilerinde bulunduğunu, çok az miktarda ek yatırımla tüfeğin seri üretim hattının oluşturulabileceğini belirttiler. Yan sanayi kullanımının bu tür üretimlerin doğası içinde bulunduğunu ve bu konuda bir görüş ayrılığı olmadığını belirten MKEK yetkilileri, buna karşılık silahın uzun vadeli düşünüldüğünde sürekliliğinin sağlanması bakımından kamu kontrolünde kalmasının gerekliliğine de inandıklarını vurguladılar.

Öte yandan, MKEK'te örgütlü Türk Metal Başkanı ve Türkİş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, MKEK'in çok uzun yıllardır silah ve mühimmat üretimi gerçekleştirdiğini hatırlatarak, diğer kurumlarla kıyaslanamayacak boyutta deneyim ve altyapıya sahip olduğunu belirtti. Kavlak, "Silahın montajı, Ar-Ge geliştirme süreci, marka, kalite kontrol süreçleri MKEK'te kalmalı" dedi.

Kalekalıp: Mekanizma grubu milli olarak yapıldı

Tüfeğin geliştirme ihalesi alt yüklenicisi olan Kalekalıp'tan Dünya Gazetesi'ne verilen bilgiye göre, mekanizma grubu tasarımı, balistik hesapları, üretimde çok önemli bir fonksiyona sahip, takım aparat mastar tasarımlarının "yabancı şirket desteği olmadan yapılamayacağı" iddialarına karşılık, Kalekalıp tarafından geliştirildiği ve üretildiği kaydedildi. Kalekalıp'ın projeye dahil olmasının tarafların incelemesi sonucunda oluştuğu belirtilirken, geliştirme sürecindeki A serisi 50 tüfeğin de namlu hariç, MKEK yerine kendileri tarafından yapıldığını belirttiler. Kalekalıp'ın, MPT-76 seri üretim projesi kapsamında 15 bin adet tüfek üreteceği belirtildi.

MPT-76'nın kilometre taşları

SSM'nin 2009'ta başlattığı "Modern Piyade Tüfeği" geliştirme projesinde, milli imkanlarla tasarlanan ve tüm haklarının Türkiye'ye ait olduğu bir saldırı tüfeği üretimi amaçlandı. Ana yüklenicisi MKEK, alt yüklenicisi de Kalekalıp olan projede, üç ayrı prototip üretilmesinin ardından karar verilen model geliştirildi ve ilk test atışlarının ardından 2010 yılında iyileştirme sürecine girdi. Geliştirme ve iyileştirme süreçleri ile testleri sürecinde iki ayrı paket üretildi. Tüfek, 2014 yılı içinde kabul testlerini tamamladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap