22 °C

MIT öğrencilerinden AveaLabs ziyareti

MIT öğrencilerinden AveaLabs ziyareti

 

 

 

 

 
İSTANBUL - Avea'nın MIT ile imza attığı "Ar-Ge kardeşliği" kapsamında AveaLabs'i ziyaret eden MIT öğrencileri, AveaLabs çalışanlarıyla bir araya gelerek, 2013'de birlikte geliştirecekleri uygulamalara yönelik bilgi ve deneyim paylaşımında bulundu.
 
Türkiye'nin ilk ve tek yerinde Ar-Ge sertifikasına sahip GSM operatörü Avea ve teknoloji ve mühendislik konularında dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak gösterilen Massachusetts Institute of Technology (MIT) arasında geçtiğimiz aylarda imzalanan "Ar-Ge kardeşliği" kapsamında MIT öğrencileri İstanbul'a gelerek AveaLabs'i ziyaret etti.
 
MIT öğrencileri ve AveaLabs çalışanları, gerçekleştirilen ziyaret kapsamında 2013'te geliştirilebilecek uygulamalar hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulundular. MIT öğrencileri aynı zamanda Avea'nın farklı birimleriyle yaptıkları görüşmelerde MIT Mobile Experience Lab'in yürüttüğü son dönem projeleri hakkında Avea çalışanlarına bilgi verdiler.
 
"MIT modelini Türkiye'ye taşıyacak bir köprü kurduk"
 
MIT öğrencilerini AveaLabs'de ağırlamaktan ve öğrencilerin geliştirdiği projeleri Avea çalışanlarına birebir anlatmalarından mutluluk duyduklarını ifade eden Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Coşkun Şahin, "MIT ile işbirliğini başlattığımız zaman bu ortaklığın gerçek anlamda bir Ar-Ge işbirliği olduğunu ve MIT'nin bilgi birikim ve Ar-Ge modelini Türkiye'ye taşıyacak bir köprü kuracağı noktasının altını çizmiştik. Gerçekten de söylediğimizi yaptık ve MIT modelini Türkiye'ye taşıyacak bir köprü kurduk. İşbirliğimiz kapsamında özellikle akıllı şehir konsepti üzerine eğlence ve turizme yönelik uygulamaların geliştirilmesinin yanı sıra şebekemizin verimliliğini artırarak, kullanıcılarımıza kişiselleştirilmiş deneyim yaşatacak büyük veri (big data) işleme projeleri üzerine çalışılıyor. Ar-Ge ve inovasyona MIT yaklaşımını Türkiye'ye tanıtmak için ise Haziran ayında MIT direktörlerini İstanbul'da ağırlamış ve sürdürdüğümüz projeler hakkında kamuoyunu bilgilendirmiştik. Şimdi de MIT'de bu uygulamaları geliştiren öğrenciler ve koordinatörleri bizi ziyarete geldiler ve karşılıklı geleceğe yönelik fikir alışverişinde bulunduk. Oldukça verimli geçen görüşmelerden yine çok güzel fikirler ve projeler çıkacağına inanıyoruz. MIT ile oluşturduğumuz sinerjinin meyveleri oldukça verimli olacak. İşbirliğimizin sadece Avea nezdinde değil aynı zamanda Türkiye için de farklı pencereler açacağına inanıyoruz" dedi.
 
MIT Mobile Experience Lab'de Avea için geliştirilen projelerden sorumlu koordinatör Pelin Arslan, "AveaLabs ziyaretimiz oldukça verimli geçti. Burada böyle bir merkezin oluşturulmuş olması ve en önemlisi bu merkezin kapılarının işi teknoloji olan herkese açık olması bizleri gerçekten çok etkiledi. Bu Türkiye'de geleceğin teknolojilerinin üretilmesinde etkin rol oynayacak. MIT'deki Ar-Ge ve inovasyon ekosistemi de böyle gelişti çünkü. Geliştirdiğimiz projeler hakkında Avea çalışanları ile fikir alışverişinde bulunduk ve onların çalışmaları hakkında bilgi aldık. Bu bilgiler gelecek dönemde geliştireceğimiz projelere ışık tutacak" diye konuştu.
AveaLabs ziyaretlerinin oldukça verimli geçtiğini söyleyen MIT Mobile Experience Lab Mobil Yazılım Sorumlusu Stephen Pomeroy ise; "AveaLabs'in ve çalışanlarının enerjisi bizi oldukça etkiledi. Biz de Mobile Experience Lab'de böyle bir enerji ile çalışıyoruz. Bu nedenle gelecek dönemde Avea ile birlikte çok güzel işlere imza atacağımızı düşünüyoruz. Avea teknolojiye ve Ar-Ge'ye oldukça önem veriyor. Bunu biliyorduk ancak bu ziyaretimizde çok daha iyi gördük. Burada olmaktan mutluyuz" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap