7 °C

Muhalefetin çatı adayına, Bozdağ'dan ilginç benzetme

Adalet Bakanı Bozdağ, CHP ile MHP’nin ortak çatı aday aradığını belirterek "Millete diyecekler ki 'Ey CHP'liler, MHP'liler bu adam biraz da sizden. Sanki aşure çorbası yapıyorlar" dedi

Muhalefetin çatı adayına, Bozdağ'dan ilginç benzetme

YOZGAT - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yerel seçimlerin 1 Haziran'da tekrarlanacağı Sorgun ilçesine bağlı Eymir beldesinde, partisinin seçim irtibat bürosunu ziyaretinde yaptığı konuşmada, AK Parti Belediye Başkan adayı Çetin Mertoğlu'na destek istedi.

Eymirlilerin yeniden karar vereceğini belirten Bozdağ, şöyle devam etti:

Tekrarlanacak seçimlerde oy istedi

"İnanıyorum ki Eymirli, AK Parti'nin arkasına koyduğu kararını değiştirmemiştir ama yine inanıyorum ki bu seçimde Eymirliler, AK Parti'nin lehine vereceği oyu artırarak ‘2 yetmedi, al sana 200 fazla diyecek. 

"Seçim iptal edilirse 5 yıl hapis cezası var"

Bazı Eymirli kardeşlerimiz, başkalarının yerine oy kullanmışlar, bu iddia ile şikayetçi oldular. Kendi kendilerini cumhuriyet savcılığına şikayet ettiler, 'Ben suç işledim, beni cezalandır.' Peki sonuç ne olur? Biz bu konuya vakıf olduğumuzdan, bize böyle bir durum var diye iletildiğinde incelettik, ne olur durum diye, hukukçularımıza incelettik. Hatta bakanlıktan arkadaşlara ‘Bir bakın’ dedim. Oldukça ağır hapis cezası var. Eğer böyle bir durum olursa seçim de iptal edilirse 5 yıl hapis cezası var."

"Bunlar kendilerini ülkenin cumhurbaşkanlığına layık görmüyor"

Bozdağ, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun 10 Ağustos'ta yapılacağını hatırlattı.

CHP ile MHP’nin ortak bir çatı aday aradığını dile getiren Bozdağ, şunları kaydetti:

"İkisinin uzlaştığı bir adayı çatının üstüne koyacaklar, oradan da millete gelecekler diyecekler ki MHP'liler, 'Ey CHP'liler, bu adam tam bizden değil, biraz da sizden.' CHP'liler diyecek ki 'Bu adam tam bizden değil biraz da sizden.' Sanki aşure çorbası yapıyorlar. Yani Türkiye’ye cumhurbaşkanı seçiyorlar, onu ona karıştırıyorlar. Bu ne demektir biliyor musunuz? Şu demektir; MHP'nin Genel Başkanı diyor ki bir nevi bunu yaparak, ‘Bizim içimizde, bizim düşüncemizde, bizim kadromuzda Türkiye’nin cumhurbaşkanı olacak, Türk milletinin kendisine oy verebileceği liyakatte bir adam yok.' Bu, CHP açısından da öyle. CHP de diyor ki ‘Bizim içimizde milletin oyunu alarak cumhurbaşkanı olmaya ehil bir adam yok. Onun için biz dışarıdan birilerini arıyoruz. Siz, bizim dışarıdan bulduğumuza oy verin.' Bunlar kendilerini ülkenin cumhurbaşkanlığına layık görmüyor, kendi içlerinde de ülkenin cumhurbaşkanlığını yapmaya layık adam bulamıyorlar."

Bozdağ'a ziyaretinde, AK Parti Yozgat Milletvekilleri Yusuf Başer ve Ertuğrul Soysal ile Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek ve AK Parti Yozgat İl Başkanı Harun Lekesiz eşlik etti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.