21 °C

Muş'ta terör operasyonu: 2 terörist öldürüldü

Muş'un Varto ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarının sözde "şehitlik" olarak adlandırdığı bölgede düzenlenen operasyonlarda 2 terörist ölü, 2 terörist yaralı ele geçirildi.

Muş'ta terör operasyonu: 2 terörist öldürüldü

Muş Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Varto ilçesi Kaynarca köyü Kulan mezrası yakınlarında terör örgütünce kaçırılan kişilerin yargılanması için sözde mahkemenin kurulduğu ve sorgulamanın yapıldığı, sözde "şehitlik" bölgesine, 17 Eylül tarihinde jandarma ve polisin özel harekat timlerince başlatılan hava destekli operasyon sona erdi.

Eylem hazırlığında olduğu değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek ve sözde bölücü terör örgütü mezarlığıyla ilgili Valilikçe alınan yıkım kararının uygulanması amacıyla başlatılan operasyonda, bölgede tespit edilen 2 sığınak Türk Hava Kuvvetlerince imha edildi.

Kolan köyü bölgesinde bulunan sözde bölücü terör örgütü mezarlığı alanındaki 2 binada yapılan incelemede, çeşitli suç ve suç unsurlarına rastlandı. Binalar ve müştemilatı ile ihata duvarları yıkıldı. Mezarlık çevresinde tuzaklanmış çok sayıda el yapımı patlayıcı imha edildi. Mezarlara herhangi bir müdahale yapılmadı.

Operasyonda, 2 terörist ölü, 2 terörist ise yaralı olarak silahlarıyla ele geçirildi. Elde edilen teknik istihbarat neticesinde çok sayıda örgüt mensubunun etkisiz hale getirildiği değerlendiriliyor.

Ayrıca arazide yapılan aramalarda birçok sığınak kullanılamaz hale getirildi, çok sayıda silah, mühimmat, patlayıcı madde ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

Valilik açıklamasında, şu bilgilere de yer verildi:

"Sığınaklarda yapılan aramada, 34 kalaşnikof tüfek ve bu tüfeklere ait 168 şarjör, 1 biksi ağır makineli tüfek, 5 biksi şeridi, 3 She marka makineli tabanca, 1 el yapımı demir eğitim tabancası, 2 tabanca, 1 kanas keskin nişancı tüfeği ve bu tüfeğe ait 1 şarjör, 1 RPG7 roketatar, 8 roket mühimmatı, 15 el bombası, 8 telsiz, 1 akü, 3 bin 350 çeşitli silahlara ait fişek, 80 uçaksavar mühimmatı, 50 metre kablo, 42 pil, 1 üst arama dedektörü, 4 sırt çantası, 300 kilogram amonyum nitrat, 500 kilogram gıda maddesi, 2 sim kart, 1 M-16 dipçiği, 1 el bombası taşıma kılıfı, 1 gaz maskesi, gece görüş dürbünü ve 2 telsiz şarj aleti ile 80 örgütsel doküman ele geçirildi."

Yaralı teröristleri saklayan 5 kişi gözaltına alındı

Öte yandan açıklamada, yaralı teröristleri sakladıkları tespit edilen 5 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarılan şüphelilerden 3'ü "terör örgütüne yardım ve yataklık" suçlamasıyla tutuklanırken 2'sinin serbest bırakıldığı belirtildi.

Operasyonlarda hiçbir güvenlik görevlisinin zarar görmediği, vatandaşların huzur ve güvenini sağlamak için bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonların kararlılıkla sürdürüleceği ifade edildi. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap