Mutlaka ama mutlaka bir fındık kanunu çıkarılmak zorunda

CHP Ordu Milletvekili Torun: Mutlaka ama mutlaka bir fındık kanunu çıkarılmak zorunda. Mutlaka üreticimize sahip çıkmamız lazım

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

DÜNYA - CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, fındığın serbest piyasaya bırakılacak bir ürün olmadığını belirterek, “Mutlaka ama mutlaka bir fındık kanunu çıkarılmak zorunda. Mutlaka üreticimize sahip çıkmamız lazım” dedi. Torun, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, kürsüye bir sepet fındıkla çıktı. Fındığın, Türkiye’de 8 milyon kişiyi ilgilendiren ve dünya üretiminin yüzde 70’inin karşılandığı bir ürün olduğunu belirten Torun, bugüne kadar üreticinin tamamen sahipsiz bırakıldığını savundu. Şu anda fındığın fiyatının, serbest piyasa koşullarında belirlendiğini ve alıcıların insafına kaldığını öne süren Torun, üreticilerin alın terinin karşılığını alamadığını ifade etti. Fındığın, yılda 2.5 ila 3 milyar dolarlık bir ihracat geliri sağladığını aktaran Torun, fındığın hak ettiğini değeri bulamadığını ileri sürdü. 

Torun, “Mutlaka ama mutlaka bir fındık kanunu çıkarılmak zorunda. Kısmet olursa 26. dönemde mutlaka ama mutlaka fındık yasasını çıkarmak zorundayız. Mutlaka üreticimize sahip çıkmamız lazım” diye konuştu. Fındığın serbest piyasaya bırakılacak bir ürün olmadığını savunan Torun, “Fiyatın serbest piyasa koşullarında belirlenmemesi gerekir” değerlendirmesinde bulundu. İhtiyacı ve borcu olmayan üreticilerin, imkan olduğu ölçüde ürününü pazara götürmemesini isteyen Torun, böylece üreticilerin, alıcılara karşı bir rekabet gücü oluşturabileceğini belirtti. 

Bu konularda ilginizi çekebilir