14 °C

Müzakerelerin devamı için 'Enosis' şartı

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Enosis referandumu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Karar, Rum Meclisi'nde düzeltilmesi ile müzakerelere devam edilebilir" dedi.

Müzakerelerin devamı için 'Enosis' şartı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının "Enosis (Kıbrıs'ın Yunanistan tarafından ilhakı) referandumunun okullarında kutlanması" kararından geri adım atmaması ve bu nedenle yapılması planlanan liderler toplantısına katılmaması konusunda, kararın Rum Meclisi'nde düzeltilmesi ile müzakerelere devam edilebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Tatlısu Ot Kültür Festivali'nin açılışında yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının, güvenlik, eşitlik ve huzur içerisinde olabileceği bir durumu yaratmak için çalıştığını kaydetti.

Enosis referandumunun okullarda kutlanılması kararının Rum Meclisi'nde düzeltilmesi ile müzakerelere devam edilebileceğine işaret eden Mustafa Akıncı, "Eşitlik içinde yaşayacağımız bir çözüm fikrinden vazgeçmiş değiliz. Ancak bunu her ne pahasına olursa olsun yapacak da değiliz. Haklarımızı, eşitliğimizi, güvenlik ve özgürlüğümüzü koruyarak bu yolda ilerleyeceğiz. Bugünlerde yaşanan sıkıntı işte tam da bu nedenlerdendir. Buna, gelecek açısından gördüğümüz tehdit nedeniyle bugünlerde sesimizi fazla yükselttik." diye konuştu.

Akıncı, Kıbrıs Türk halkının var gücü ile çalışmaya devam etmesi gerektiğini belirterek, "Kendi evimizin içini toparladıkça, daha iyi, daha güzele gittikçe, olası bir çözümde de daha güçlü olacağız ve ayakları yere daha sağlam basan bir şekilde müzakerelerde yerimizi alabileceğiz." dedi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.