NATO, Afganistan stratejisini değiştirmiyor

Rasmussen: Usame Bin Ladin'in ölümü NATO'nun Afganistan stratejisinde değişiklik yaratmayacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MARIETTA - NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, El Kaide terör örgütünün başı Usame Bin Ladin'in ölümünün, NATO'nun Afganistan stratejisini değiştirmeyeceğini söyledi.

ABD'nin NATO içindeki rolünü vurgulamak amacıyla ABD'deki 4 kenti kapsayan gezisi çerçevesinde Atlanta kentinde bulunan Rasmussen, Dobbins Hava İkmal Üssünde, Georgia Ulusal Muhafızlarına yaptığı ziyaretin ardından Associated Press ajansına konuştu.

Rasmussen, NATO güçlerinin Afganistan'ın "tekrar terör operasyonlarının merkezi haline dönmemesini" garanti altına almak zorunda olduğunu, bu nedenle Bin Ladin'in ölümünün, ittifakın Afganistan stratejisini değiştirmeyeceğini belirtti.

Bin Ladin'in ölümünü, "Afganistan üzerinde dolaylı etkisi bulunan önemli bir darbe" olarak değerlendiren Rasmussen, ancak bunun, Afganistan'daki direnişçilerin moralini bozduğunu söylemek için erken olduğuna işaret etti. Rasmussen, askeri yetkililerin, NATO güçlerinin Taliban'ın, Helmand ve Kandahar'daki güçlü kalelerini hedef aldığı bu dönemde saldırıların artmasını beklediğini kaydetti.

Libya'da da sivil halkı koruyoruz

NATO'nun, Afganistan'da Taliban'a karşı yürüttüğü mücadelenin yanı sıra Libya'da da sivil halkı Libya lideri Muammer Kaddafi güçlerine karşı koruma görevini üslendiğini hatırlatan Rasmussen, NATO savaş uçaklarının Mart ayının ortalarından beri Libya üzerinde 5500 sorti yaptıklarını belirtti.

NATO'nun Kaddafi'yi hedef almadığını, ancak Kaddafi'ye verilen mesajın açık olması gerektiğini kaydeden Rasmussen, "Kaddafi: Senin ve askeri güçlerinin bir geleceği yok. Gelecek Libya halkına ait. Ayrılma takvimi hakkında tahminde bulunmayacağım, ancak ne kadar erken olursa o kadar iyi" diye konuştu.

 

Etiketler