22 °C

NATO'dan S-400 açıklaması

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almasıyla ilgili açıklama yaptı.

NATO'dan S-400 açıklaması

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi anlaşmaya varması, NATO ülkeleri tarafından tepki çekmişti.

NATO içerisinde olumlu tepki gösteren tek ülke Fransa olmuştu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, konuyla ilgili olarak Türkiye'nin işine yarayacak bir açıklama yaptı.

NATO, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri alımına ilişkin, "NATO müttefikleri hangi askeri teçhizatları satın alacaklarına kendileri karar verir" dedi.

"Böyle bir konuşma yapmadı"

Türk medyasında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e dayandırılan haberler üzerine AA'ya açıklamada bulunan üst düzey NATO yetkilisi, Stoltenberg'in, sözlerinin alıntılandığı basın organına konuşmadığını bildirdi.

NATO yetkilisi, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alımıyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

"NATO müttefikleri hangi askeri teçhizatları satın alacaklarına kendileri karar verir. NATO için önemli olan müttefikler tarafından satın alınan ekipmanın NATO ekipmanıyla uyumlu bir şekilde çalışmasıdır. NATO'nun operasyon ve misyonlarını yerine getirebilmesi için müttefiklerin silahlı kuvvetlerinin birlikte çalışabilmesi kilit öneme sahiptir. Halihazırda hiçbir müttefik S-400 kullanmamaktadır. Bu satın almanın detaylarıyla ilgili NATO henüz bilgilendirilmemiştir."

Fransa'dan S-400 açıklamasıFransa Türkiye'ye arka çıktı 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap