15 °C

New York'ta 11,80 lira İstanbul'da 13,40 lira

Borsa İstanbul ve New York'ta işlem gören Turkcell hisse fiyatında, dağıtılacak temettü ve borsaların uygulama farklılıkları nedeniyle yüzde 12'ye yakın bir fiyat farkı oluştu

New York'ta 11,80 lira İstanbul'da 13,40 lira

Borsa İstanbul ve New York'ta işlem gören Turkcell İletişim AŞ paylarında, gelecek hafta dağıtılacak temettü ve borsaların uygulama farklılıkları nedeniyle iki borsa arasında yüzde 12'ye yakın bir fiyat farkı oluştu.

New York'ta işlem gören Turkcell payları, gelecek hafta pazartesi günü dağıtılacak pay başına 1,78 lira nakit temettünün pay fiyatına bugünden yansıtılması nedeniyle dün önceki kapanışın yüzde 11,5 altında 11,39 dolardan günü tamamladı. New York borsasında 1 Turkcell payı, 2,5 adet hisseden oluştuğu için 11,39 dolarlık kapanış, cari kur ile yaklaşık 11,80 liraya denk geliyor. Borsa İstanbul'da ise dün günü 13,45 liradan tamamlayan Turkcell, bugün endeksin yükseliş eğiliminin aksine güne düşüşle başladı ve ilk seansı yüzde 0,37 kayıpla 13,40 liradan tamamladı.

Analistler, ABD borsalarında hisse fiyatındaki temettü düzeltmesinin Türkiye'den farklı olarak valör gününde yapıldığını, hisse fiyatındaki farkın değer kaybından değil teknik düzenlemeden kaynaklandığını ifade ediyor.

Turkcell pazartesi günü 3,9 milyar lira temettü dağıtacak

ABD'de, Türkiye'de T+2 olan valörün T+3 olarak uygulandığını belirten analistler, cuma günü New York Borsalarının tatil olması nedeniyle dün gerçekleştirilen işlemlerin valörünün 6 Nisan'a denk geldiğini kaydediyor. Analistler, 6 Nisan'da Borsa İstanbul'da Turkcell paylarının temettü hakları kullanılmış olarak işlem görmeye başlayacağına dikkati çekerek, cari fiyat olan 13,40 liradan temettü hakkının kullanıldığı düşünülürse pay fiyatının 11,60 liraya ineceği ve  böylece iki borsa arasındaki fiyat farkının ortadan kalkacağını ifade ediyor. 

Turkcell, ortaklar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle 5 mali yıldır yapamadığı Genel Kurul'u bu sene 26 Mart'ta gerçekleştirmiş ve pay başına brüt 1,78 lira, net 1,52 lira, toplamda ise 3,9 milyar lira nakit temettü dağıtma kararı almıştı. 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap