11 °C

Nijerya ve Gine'den de teklif var

TOKİ'ye yurtdışından ziyaretçi akını ve işbirliği teklifleri devam ediyor.

Nijerya ve Gine'den de teklif var

ANKARA - Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) yurtdışından ziyaretçi akını ve işbirliği teklifleri devam ediyor.

TOKİ'yi, geçen hafta da, Nijerya Federal Kamu Hizmetleri Genel Sekreteri Simon Onwe Ogamdi ile Gine Konut Bakanı Koutoub Moustapha Sano ziyaret etti.

Afrika'nın petrol zengini ülkelerinden Nijerya'nın Cumhurbaşkanı Goodluck Ebele Jonathan, Şubat ayı başında yaptığı ziyarette TOKİ'ye işbirliği teklifinde bulunurken, geçen hafta ziyaret eden Nijerya Federal Kamu Hizmetleri Genel Sekreteri Simon Onwe Ogamdi, işbirliği teklifini somutlaştırdı.

TOKİ Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ogamdi, TOKİ'den 23 bin ile 100 bin dolar arasında değişen yatırım maliyetlerinde konut istedi.

TOKİ Başkan Vekili Ahmet Haluk Karabel ile görüşen Nijerya Kamu Hizmetleri Genel Sekreteri Simon Onwe Ogamdi, TOKİ'nin ülkelerine konut yapmayı kabul etmesi halinde ücretsiz arsa tahsis edeceklerini ve konut başına 23 ila 100 bin dolar arasında ödeme yapabileceklerini belirtti.

Gine konut bakanı Sano, İstanbul konutlarını gezdi

Geçen hafta, bir başka Afrika ülkesi Gine'nin Konut Bakanı Koutoub Moustapha Sano da TOKİ'yi ziyaret etti.

Ankara'da TOKİ Başkan Vekili Ahmet Haluk Karabel ile görüşen Sano, inşaat sektörü ve TOKİ'nin uygulamaları hakkında bilgi aldı. Ülkelerinde büyük bir konut açığı bulunduğunu anlatan Sano, yaşadıkları problemin çözümü için TOKİ'den destek istediklerini belirtti. TOKİ Başkan Vekili Karabel ve bir uzman ekibi Gine'ye davet eden Sano, TOKİ'nin ülkesinde konut yapmasını istedi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.