4 °C

O defteri kapattık

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, orduya "kağıttan kaplan" diyen Batum'un istifa etmeyeceğini söyledi.

O defteri kapattık

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, orduya yönelik "kağıttan kaplan" sözleri tartışma yaratan Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum'un istifasının bugün yapılacak olan Merkez Yönetim Kurulu Toplantısında gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin, "O defter kapandı" dedi.

Kılıçdaroğlu, Haziran 2008'de gerçekleştirilen Tarım Kurultayı nedeniyle Şanlıurfa'ya yapılan ziyaret sırasında seçim otobüsü üzerinde başını üst geçide çarparak hayatını kaybeden eski Gençlik Kolları Genel Sekreteri Ersin Çıldır adına Genel Merkez binasında düzenlenen salonun açılışını yaptı.

Açılışta gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, orduya yönelik "kağıttan kaplan" sözleri tartışma yaratan Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum'un istifasının Merkez Yönetim Kurulu Toplantısında (MYK) gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin soru üzerine, "O defter kapandı, tartışmaları noktaladık" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Bunu nasıl anlamamız gerekiyor?" sorusu üzerine de, "Zamanla göreceksiniz" dedi.

Kılıçdaroğlu, Batum'un "Bir daha orduyu eleştirmem" şeklindeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise, "Saygı göstereceğiz. Siyaset bir deneyim işidir. O deneyimden de herkes kendi yaşamından dersler çıkaracaktır" ifadelerini kullandı.

"Daha önce parti içerisindeki görüş farklılıklarını normal karşılamıştınız, bu olayı da o çerçevede mi değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "O defteri kapadık, Türkiye'nin daha önemli, daha büyük sorunları var. O sorunlarla ilgili sorular sorarsanız, yanıtlamaya çalışayım" dedi.

"Başbakan Batum'la ilgili suç duyurusunda bulunabilir"

Kılıçdaroğlu, dünkü grup toplantısında söylediği sözlere Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın verdiği cevapla ilgili soru üzerine, şunları söyledi:

"Bunlar biliyorsunuz, bir gün söylediklerini ertesi gün yalanmayı büyük bir maharetle yapabiliyorlar. 'İyi ki bu orduyla savaşa girmemişiz'den, birkaç subay mı anlaşılıyor ordu sözcüğünden, yoksa ordu sözcüğünden bütün ordu mu anlaşılıyor? Eğer bunu anlama yetenekleri, kapasiteleri yoksa o zaman konuşmasınlar. Önce söyledikleri söze baksınlar, ordu ne anlama gelir. Ölçsünler tartsınlar öyle konuşsunlar. Kaldı ki o sözü eden kişi hakkında hiç kimse 'ya suç duyurusunda bulunalım, orduyu küçümsüyor, orduyu aşağılıyor' diye bir savcı harekete geçmedi, niçin? Sayın Başbakan bu konuda şu ana kadar sesini hiç çıkarmış değil. Siyasette çifte standart olmaz. Hele bir başbakana çifte standart hiç yakışmaz. Sayın Başbakan Sayın Süheyl Batum'la ilgili suç duyurusunda bulunabilir ama aynı hukuk kuralını kendi bakanın için de yapacaksın. Senin orduna hakaret ediyor, ses çıkarıyor musun? Ses çıkarmıyorsun, kılın kıpırdamıyor. Belki memnun oluyorsun. Şimdi de ordunun kahramanlığına soyunmuş, kim inanır ona? Kimse inanmaz."

Irak'a ziyarette tarih belli değil

Bir gazetecinin, "Bu sabah Ortadoğu-Arap ülkeleri gazetecileriyle kahvaltılı basın toplantısında Irak'a ziyaret gerçekleştireceğinizi söylediniz. Tarih belli mi" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Zaman konusu henüz netleşmedi. Bu konuda bizden çok Irak yönetiminin bize takvim vermesi lazım. Irak'a gitmeyi düşünüyoruz. Sabah Ortadoğu-Arap dünyasından gazeteci arkadaşlarla beraber olduk. CHP'nin Ortadoğu'ya bakışını, Ortadoğu politikalarını görüştük. Onların sorularını yanıtladık. Oldukça güzel bir toplantı yapıldı" diye konuştu.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.