26 °C

O ev yıkıldı

Kentsel dönüşümün simgesi olan Fikirtepe'deki bina, ev sahibiyle anlaşılmasının ardından bugün yıkıldı

O ev yıkıldı

İSTANBUL - Fikirtepe'de 3.5 yıl önce başlayan kentsel dönüşüm sürecinde acele kamulaştırma kararıyla yıkılması gündemde olan 31 dönümlük arazinin ortasında tek kalan ev için kısa süre önce yıkım kararı verilmişti. Ev, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın olaya el koymasının ardından yapılan anlaşma sonucu bugün yıkıldı. 

VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, kentsel dönüşüm uygulamalarında ciddi zorluklar olduğunu kaydetti. Barata, “Kentsel Dönüşüm sanılanın aksine rant kapısı değil, adeta demirden bir leblebi. Deprem felaketi yaklaşıyor. Bu milli bir meseledir, herkes elini taşın altına koymalı” dedi.

Son günlerde hafriyatı yapılmış 30 dönüm arazinin ortasındaki 'sembol ev' görüntüsüyle dikkat çeken binanın bulunduğu arazinin üzerinde Renovia İSTANBUL projesini hayata geçireceklerini belirten Ömer Faruk Barata, “Kentsel Dönüşüm, sanılanın aksine rantsal dönüşüm değil, adeta demirden bir leblebi” ifadesini kullandı. 

Kentsel dönüşüm bugüne kadar yasanın uygulanmadığını ve 3’te 2 çoğunluk kararı ile henüz kimseden yer alınmadığını vurgulayan Barata, “3 yılda yaklaşık 12 bin kişiyle tek tek görüştüm. Hak sahiplerinin konut kredilerini ödedik, ipotekleri kaldırdık. İşe başlamadan 20-25 milyon TL harcadık. Çok uzun ve halen devam eden bir mücadele ile büyük zorluklar sonunda 2285 hak sahibiyle sözleşme imzaladık” diye konuştu. 

"3 yılda ödediğimiz kira 16.5 milyon lira"

‘O ev’in sahibi anlaşmaya yanaşamadığı için projenin aksadığını, diğer binlerce hak sahibinin mağdur olduğunu hatırlatan VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata şöyle devam etti;

“Proje planlandığı gibi ilerleyemedi. Bu sürede inşaatın başlayamamasının yanında, proje geliştirdiğimiz 5 adadan sadece birinde hak sahiplerine ödediğimiz kira bedeli 16.5 milyon TL’yi buldu. Bu bizim olduğu kadar tüm hak sahiplerinin de kaybıdır, Türkiye’nin kaybıdır. Söz konusu hak sahibi ile 29 defa görüştük. Nihayet Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aracılığıyla yaptığımız 30. görüşmede imza atmayı kabul etti. 3 yıl önce imza atsaydı ne alacaksa, bugün de aynısını aldı. O adadaki diğer 584 hak sahibinden farklı hiçbir avantajı olmadı. Biz ilk günden itibaren adaletli davranmak için çok çaba gösterdik.”

‘Yaşadıklarımız ibret olacak nitelikte’

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu’nun çıkışından bu yana iki yılı aşkın sürenin geride kaldığını da hatırlatan Ömer Faruk Barata şunları söyledi: “Çok ciddi zorluklar var. Bu süreçte riskli binalarla ilgili başarılı çalışmalar yapıldı ancak riskli alan ilan edilen 106 bölgedeki 70 bin dönümde işler istenen hızda yürümüyor. Sadece İstanbul’da riskli alanlarda 377 bin 167 adet konut bulunuyor ve bu alanlarda çalışmalar durma noktasına geldi. İstanbul’da riskli ilan edilen 11 bin dönümdeki en büyük alanlardan biri de 1.385 dönümle Kadıköy-Fikirtepe’de. Bu süreçte yaşadıklarımız, Türkiye’de Kentsel Dönüşüm’ün uygulanacağı diğer bölgeler için de ibret olacak niteliktedir. Yaşanacak zaman kaybını, savrulacak maddi zararı önlemek adına, Türkiye için bu tecrübeleri anlatmayı bir görev saydık.” 

Kentsel dönüşüm için standart sözleşme olmalı

VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata: “Kentsel dönüşüm, kamulaştırma olmadan kesinlikle başarıya ulaşamaz. Bu, sadece vatandaşla müteahhit arasında yürüyebilecek bir konu değil. Kentsel dönüşümün bir tarafında mutlaka devlet olmalı. Zira firmaların farklı teklifleri vatandaşın kafasını karıştırıyor. Devlet tarafından herkesin aynı şekilde kullanacağı, bir standart adil hazırlanmış sözleşme örneği olmalı. Bu önemli eksikliği gidermek için Bakanlık ya da Belediye yetkilileri sorumluluk üstlenmeli. Böylece, vatandaş, müteahhit ve devletin birlik olmasıyla, kentsel dönüşüme bir standart getirilmeli” şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap