18 °C

Obama, 6 Nisan'da TBMM Genel Kuruluna hitap edecek

TBMM Başkanı Köksal Toptan başkanlığında toplanan Danışma Kurulunda, Obama'nın Türkiye ziyareti gündeme alındı

Obama, 6 Nisan'da TBMM Genel Kuruluna hitap edecek

 

 

ANKARA - ABD Başkanı Barack Obama, 6 Nisan Pazartesi günü TBMM'de konuşacak.

TBMM Başkanı Köksal Toptan başkanlığında toplanan Danışma Kurulunda, Obama'nın Türkiye ziyareti gündeme alındı.

Danışma Kurulunda, Barack Obama'nın 6 Nisan Pazartesi günü Genel Kurula hitap etmesi kararlaştırıldı.

Obama'nın Türkiye programı

Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere, Fransa, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye'yi kapsayan ilk deniz aşırı seyahatine hazırlanırken, ziyaretin Türkiye ayağının ayrıntıları da belli oldu.

Obama ziyaretini izlemek üzere, Anadolu Ajansı muhabirinin de aralarında bulunduğu Washington'da görev yapan 165 Amerikalı ve yabancı gazeteciyi taşıyan Beyaz Saray basın uçağı, G-20 zirvesinin yapılacağı Londra'ya ulaştı. Obama'nın ise ilerleyen saatlerde eşiyle birlikte, Air Force One uçağıyla Londra'ya gelmesi bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre, 5 Nisan akşamı Ankara'ya gitmesi beklenen Obama, 6 Nisanda Anıtkabir'e çelenk koyarak programına başlayacak. Daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya gelecek olan Obama, ikili görüşmenin ardından Gül ile öğlen çalışma yemeğine katılacak.

Beyaz Saray'a göre, Obama-Gül görüşmesi ve çalışma yemeğinin ardından, iki lider ortak basın toplantısı düzenleyecek ve gazetecilerin sorularını yanıtlayacak. Basın toplantısından sonra Obama, TBMM'ye giderek burada bir konuşma yapacak.

Obama, TBMM'deki konuşmasından sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek. Erdoğan ve Obama'nın da görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığında basına açıklama yapması öngörülüyor.

ABD Başkanı, Ankara temaslarının ardından aynı gün İstanbul'a geçecek. Obama'nın İstanbul'da Medeniyetler İttifakı toplantısında Cumhurbaşkanı Gül ve diğer devlet başkanlarıyla birlikte Dolmabahçe Sarayı'nda verilen resepsiyona ve akşam yemeğine katılacak.

Obama, 7 Nisanda ise kaldığı Conrad Oteli'nde farklı dinlerin liderleriyle bir araya gelecek. ABD Başkanının Sultanahmet Camii ve Ayasofya'yı da ziyaret etmesi öngörülüyor. Bu kültürel ve tarihi temaslarının ardından Obama, İstanbul'da küçük bir grup öğrenciyle bir yuvarlak masa toplantısı düzenleyecek ve video-konferansla, oturuma Avrupa ve Orta Doğu'dan katılacak diğer öğrencilerin sorularını yanıtlayacak.

ABD Başkanı Obama'nın yuvarlak masa toplantısının ardından İstanbul'dan Washington'a hareket etmesi öngörülüyor.

Obama, 20 Ocakta göreve geldikten sonra ilk yurt dışı ziyaretini Kanada'ya yaptı. Obama'nın ilk deniz aşırı kapsamlı ziyareti ise Londra'da G-20 zirvesiyle başlayacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap