12 °C

Öğrenciler elektronik takipte

Veliler öğrencilere ait tüm bilgileri internetten öğrenebilecekler ve bu yarı yıldan itibaren liseliler sanal karne alacak

Öğrenciler elektronik takipte

ANKARA - Öğrencilerle ilgili tüm bilgilerin elektronik ortama alınmasını ve işlemlerin bu şekilde yürütülmesini öngören, velilere çocuklarının durumunu internetten izleme imkanı veren "e-Okul Projesi" ilköğretim okullarından sonra ortaöğretim okullarına da yaygınlaştırılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın projesi çerçevesinde, lise öğrencilerine karneleri yarıyıldan itibaren internet üzerinden verilmeye başlanacak. Öğrenciler sistemden okul ve T.C kimlik numaralarını girerek, karnelerini görebilecek.

"e-Okul Projesi", velilere çocuklarıyla ilgili okula devam durumu, karne notları gibi verileri izleme olanağı sunmanın yanı sıra öğrencilerin okudukları kitaplardan aldıkları belgelere, haftalık ders programlarından davranış puanlarına tüm bilgilerin elektronik ortama alınmasını, iş ve işlemlerin buradan yürütülmesini öngörüyor.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "e-Okul Sisteminin Ortaöğretim Okullarında da Uygulanması" konulu genelge yayımladı. Çelik, genelgede, bilişim teknolojilerinin eğitim-öğretim ve yönetim birimlerinde kullanılmasına yönelik çalışmalara değinerek, e-Dönüşüm Türkiye Projesi'ni anlattı. Nihai hedeflerinin "Bakanlığın öğrenci, personel, taşınır ve taşınmaz mallardan oluşan genel yapısı içindeki bütün iş ve işlemlerin elektronik ortama aktaracak yapının kurulması olduğunu" kaydeden Çelik, 2005 yılında e-Okul Projesi başlatıldığını anımsattı.

Standart yapı kuruldu

Çelik, e-Okul Projesi ile tüm ilköğretim okullarında standart bir yapı oluşturularak uygulamalardan kaynaklanan hataların büyük oranda ortadan kaldırıldığını, ders çizelgelerinin oluşturulmasından karne ve diploma düzenlemeye kadar her alanda standart yapı kurulduğunu belirtti. Aynı uygulamanın ortaöğretimde de başlatılması için gerekli altyapının oluşturulduğunu ifade eden Çelik, "uygulamaya geçilebilir" duruma gelindiğini kaydetti.

Çelik, e-Okul sisteminin tüm resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında uygulanacağını belirterek, öğrencilerin bilgilerinin tamamının sisteme girilmesini ve günlük bilgilerin düzenli olarak işlenmesini istedi. Genelgeye göre, ilk aşamada alan/dal, sınıf/şube bazında öğrenci bilgileri sisteme girilecek ve sistemde öğrencilerle ilgili devamsızlık bilgilerinin takibi yapılacak.

Çelik, karneler de bu sistemden alınacağı için öğrencilerle ilgili bilgilerin sisteme "hassasiyetle" girilmesi talimatı verdi. Böylece, geçen yıl ilköğretim okulu öğrencilerinin internet üzerinden aldığı "sanal karne" uygulaması, liselerde de bu yarıyıldan itibaren başlatılmış olacak. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.