Öğretmenler bugün ilk derslere girmeyecek çünkü...

Bugün öğretmenler Türkiye'nin dört bir yanında, kendisine hakaret eden Vali'yi protesto için düzenlenen mitingde hayatını kaybeden meslektaşları Öz için ilk derslere girmeme kararı aldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun öğrencilerinin önünde, “Gören dilenci zanneder, ne biçim öğretmensin” diye azarladığı öğretmen Halil Serkan Öz’ün bu olayı protesto için düzenlenen mitingde hayatını kaybetmesi meslektaşlarını harekete geçirdi.

Öğretmenler bugün Türkiye’nin birçok yerinde ilk derslere girmeyecek, "Mesleğimiz onurumuzdur. Onuruma dokunma" yazılı yaka kartları takacak ve İçişleri Bakanlığı’ndan Vali Cebiroğlu’nun görevden alınmasını isteyecek. Termal Fen Lisesi Matematik Öğretmeni Halil Serkan Öz’ün ölümünün ardından seslerini çeşitli eylemlerle duyurmaya hazırlanan eğitim sendikalarının tepkileri ise şöyle:

Mevkiyi işgal ediyor

İsmail Koncuk (Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı): Bugün, Türkiye’nin dört bir yanında ilk derslere girmiyoruz. Öğretmen odalarında oturarak Yalova Valisi’ni ve öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran herkesi protesto edeceğiz. Vali olmak, insanların gözü önünde bir memura hakaret etme hakkı verir mi? Bir suçu varsa soruşturma açarsınız. Öğretmenlik, Peygamberlik mesleğidir. Bir vali öğretmene nasıl hitap edeceğini bilmiyorsa, bulunduğu mevkiyi işgal ediyor demektir. Yalova Valisi Cebiroğlu’nun derhal görevden alınması gerekiyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir