11 °C

OHAL demokratik değil

İçişleri Bakanı Şahin, Bahçeli'nin "Güneydoğu'da OHAL ilan edilsin" çağrısını yorumladı.

OHAL demokratik değil

ANKARA - İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, siyaseten, olağanüstü hali Türkiye'nin demokratikleşme döneminde başvurulan bir yöntem olarak düşünmediklerini söyledi.

NTV'nin canlı yayınına katılan Şahin, Çukurca'daki hain saldırının ardından başlatılan operasyonun nihai hedefinin terör örgütünü bitirmek olduğunu vurguladı. Terör örgütünü bitirmek için en kapsamlı operasyonlardan birinin yürütüldüğünü belirten Şahin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in de operasyonun başında olduğunu söyledi.

Şahin, operasyonun iç güvenlik içerikli olduğunu ancak başka ülkenin sınırını, coğrafyasını da ilgilendirdiği için doğal olarak sınır ötesi bir operasyon, harekat özelliği taşıdığını ifade etti.

Türkiye ve Irak'ın, terör örgütünün Kuzey Irak'ta barınmaması konusunda mutabakat bulunduğunu anlatan Şahin, Irak makamlarıyla görüşmeler yürütüldüğünü de belirtti. Şahin, Türkiye'nin Irak'ın Kuzeyindeki yönetimden, terör örgütünün merkez olarak aldığı bölgelerdeki üs alanlarıyla sivil yerleşim alanlarının ayrıştırılması gibi yardımlar istediğini dile getirerek, sivil alanların kısmen boşaltıldığına dair bilgileri olduğunu kaydetti.

Şahin, bölgede olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesi çağrılarına karşılık da "OHAL bir anayasal kurum. Gerektiğinde başvurulacak bir kurum ama biz siyaseten OHAL'i Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde düşünülen, başvurulan bir yöntem olarak düşünmüyoruz ama bölgede tabii ki normal zamanın tedbirlerinin en son, en gerekli şekliyle alınmasından yanayız. OHAL uygulaması, bizim siyasetten 2002 yılında kaldırdığımız bir yönetim sistemidir. Psikolojik olarak algılaması farklıdır. Farklı uygulanmıştır. OHAL doğru uygulanabilseydi bugün OHAL karşısında böyle bir tavır almazdık" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap