12 °C

Önce Türkiye'nin sorunları çözülmeli

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın genel seçimlerden sonra başkanlık sistemini referanduma götürebiliriz açıklamalarını eleştirdi.

Önce Türkiye'nin sorunları çözülmeli

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Gündemi değiştirmek için başka bir konu bulamadı Sayın Başbakan herhalde. Başkanlık sistemini tartışmaya açmak istiyor. Gereksiz bir şey. Türkiye'nin sorunları var, asıl o sorunları çözmek gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, gazetelerin ekonomi yazarlarıyla bir araya geldi.

Basına kapalı yapılan toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Genel seçimler sonrası başkanlık sistemini referanduma götürebiliriz" şeklindeki açıklamasını hatırlatması üzerine, "Gündemi değiştirmek için başka bir konu bulamadı Sayın Başbakan herhalde. Başkanlık sistemini tartışmaya açmak istiyor. Gereksiz bir şey. Türkiye'nin sorunları var, asıl o sorunları çözmek gerekiyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Ergenekon" soruşturması kapsamında tutuklu bulunan gazeteci Ahmet Şık'ın kitap taslağının internette yayımlandığı anımsatılarak, "Savcılık da soruşturma başlattı. Siz de örgütsel bir suç işlemiş, kitabı indirmiş olabilir misiniz?" şeklindeki soru üzerine, şunları söyledi:

"Kitabı indirmedim ama şunu gösteriyor; yasaklarla bir yere varılamayacağını gösteriyor. Yasaklarla 21. yüzyılın Türkiye'sinde sonuç alamazsınız. Artık bunu o kararı veren yargıcın da görmesi lazım, dünyayı bilmesi lazım, dünyayı tanıması lazım. Basılmamış kitabın yasağı mı olur? Eğer siz yasak getirirseniz, yasağın getirdiği sonuç bu olur. Sanıyorum en güzel yanıtı da Sayın Cumhurbaşkanı verdi, kitabın çok daha geniş kitlelere ulaşmasını yargıçlar sağladılar."

Kamunun yapamadığını biz yaptık

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "İlk kez kamunun bile yapamadığı bir çalışmayı CHP olarak biz gerçekleştirdik. Doğu ve Güneydoğu'nun büyümesini yüzde 9.5, Türkiye'nin büyümesini yüzde 7 hedefleyerek 2023'e ilişkin sağlıklı, tutarlı bir rapor hazırladık" dedi.

Kılıçdaroğlu, projenin ayrıntılarının sorulması üzerine de şunları söyledi:

"O bölgenin ulaşım altyapısının, özellikle demiryolu açısından geliştirilerek bir lojistik merkez haline dönüştürülmesini istiyoruz. Yüksek teknolojinin kullanıldığı, yenilenebilir enerji kaynağı merkezi haline dönüştürülmesini yine öngörüyoruz. Özellikle Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa gibi illerin cazibe merkezi olarak daha büyümesini ve yeni cazibe merkezlerinin yaratılmasını bu raporumuzda yine düşünüyoruz.

Yüzde 9.5'luk bir kalkınma hızıyla 2023 yılında AB'nin aradığı yüzde 75'lik süreci, bir büyümeyi kişi başına gelir açısından yakalamayı hedefliyoruz. Bununla ilgili makro dengelerimiz, düşündüğümüz çalışmalar, projeler açıklandı. O bölgede şeker fabrikalarının özelleştirme kapsamının dışına çıkarılmasını, hayvancılık ve et üretimi kurumu aracılığıyla hayvancılığın, besiciliğin o bölgede yeniden gelişmesini hedefliyoruz."

Doğu ve Güneydoğu'yu petrol üssü yapacağız

Bir gazetecinin kaynağı sorması üzerine Kılıçdaroğlu, raporda bunun ayrıntılı şekilde yer aldığını belirtti.

Kılıçdaroğlu, "Özellikle yabancı yatırımların gelmesi, yeni yatırımların getirdiği gelir etkisi, öngörülen yatırımların geriye ve ileriye doğru sanayide ne tür değişiklikler yapacağı, biz aynı zamanda Doğu ve Güneydoğu'nun bir petro-kimya üssü haline getirilmesini de istiyoruz. Çünkü, boru hatları var ama bir petro kimya üssü değil burası" dedi.

Projeden "İlk kez kamunun bile yapamadığı bir çalışmayı CHP olarak biz gerçekleştirdik" diyerek bahseden Kılıçdaroğlu, "Doğu ve Güneydoğu'nun büyümesini yüzde 9.5, Türkiye'nin büyümesini yüzde 7 hedefleyerek 2023'e ilişkin sağlıklı, tutarlı bir rapor hazırladık. Şunu iddia ediyoruz; Doğu ve Güneydoğu'nun kalkınması ile ilgili olarak bizim hazırladığımız raporda, hiçbir kamu kuruluşu böyle bir rapor hazırlamamıştır, ilk kez böyle bir raporu bir siyasi parti hazırlıyor" diye konuştu.

1 Nisan şakası da yaptı

Kılıçdaroğlu, açıklamalarının ardından, toplantının yapıldığı restorandan ayrılırken, kendisini görmeye gelen kişilerle bir süre sohbet etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, sohbet ettiği vatandaşlara, "Sayın Başbakan bir açıklama yapmış, 'artık kimsenin evi sabaha karşı basılmayacak' demiş" dedi. Vatandaşların şaşkınlık yaşamaları üzerine, bunun 1 Nisan şakası olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, daha sonra restorandan ayrıldı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.