6 °C

Orgeneral Özel 23 Nisan resepsiyonunda konuştu

23 Nisan Resepsiyonuna katılan Orgeneral Özel: "Uludere'de yaşanan olayla ilgili olarak hiçbir şeyi gizlemiyoruz, elimizdeki her şeyi savcılara veriyoruz" dedi.

Orgeneral Özel 23 Nisan resepsiyonunda konuştu


ANKARA - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, 34 kişinin öldüğü Irak sınırdaki olayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla verdiği resepsiyona katıldı. Burada gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Orgeneral Özel, "Uludere'de yaşanan olayla ilgili olarak hiçbir şeyi gizlemiyoruz, elimizdeki her şeyi savcılara veriyoruz. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun bünyesindeki alt komisyon da bize başvurmuştu" dedi.

Bir gazetecinin "Komisyon bilgi gelmediğini açıkladı" sözleri üzerine Orgeneral Özel, "İstediği bilgileri Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığının yetkisi çerçevesinde verdik onlara. Bilgileri savcılığı da verdik. Savcılığın uygun göreceği şekilde olanları da verdik Komisyona. Yargı gizlilik kararı almış ama kimse bunlara riayet etmiyor" diye konuştu.

Anıtkabir'de düzenlenen törene katılmamalarının nedenin sorulması üzerine de Orgeneral Özel, "Yönetmeliğe göre Anıtkabir'e kimlerin gideceği belli" açıklamasında bulundu.

"Sadece askerlik yeterli olmaz"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, terörle mücadelede sadece profesyonel askerliğinin yeterli olmayacağını belirterek, "Karma olması lazım, hem zorunlu askerlik hem profesyonel askerlik. Bunun bir de maliyeti var. Maliye Bakanı'na bir sorun bakalım" dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla TBMM Tören Salonu'nda verdiği resepsiyona katıldı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Orgeneral Özel, terörle mücadelede sadece profesyonel askerliğinin yeterli olmayacağını belirterek, "Karma olması lazım, hem zorunlu askerlik hem profesyonel askerlik. Bunun bir de maliyeti var. Maliye Bakanı'na bir sorun bakalım" dedi.

Bir gazeteci, Orgeneral Özel'e resepsiyonunun eşli olduğunu belirterek, "Sizin eşlerinizi göremedik" dedi. Bunun üzerine Özel, gazeteciye, "Merak ediyorum bakalım. Yarın ne yazacaksınız" karşılığını verdi. Aynı gazetecinin, "Sizin söylediklerinizi yazacağız" sözleri üzerine Özel, "Benim söylediklerimi yazmıyorsunuz. Söylemediklerimi yazıyorsunuz" dedi.

Hangi takımı tuttuğunun sorulması üzerine de Orgeneral Özel, gülerek, "Tüm takımların üyesiyim. Her takıma yakıştırıyorlar" diye konuştu.

(AA)

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.