Orion insanlığı uzak noktalara götürecek!

NASA, Orion uzay kapsülü bugün test edecek

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA  - Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA),  insanoğlunun gelecekte Mars'a yolculuk etmesinde önemli bir rol oynaması beklenen Orion uzay kapsülünü bugün deneyecek.  

Florida'daki Cape Canaveral Uzay Üssü'nde bir Delta roketinin üzerine yerleştirilen Orion, kritik öneme sahip teknolojilerin denenmesi için kısa bir yolculuğa çıkarılacak.  

Yaklaşık 6 bin kilometre irtifada, Dünya'nın çevresini iki kez dolaşması beklenen uzay gemisinde yolculuk sırasında astronot bulunmayacak.  

Orinon'un daha sonra saatte 30 bin kilometre hızla atmosfere yeniden girmesi ve paraşütler yardımıyla Meksika'nın Baja California Yarımadası açıklarında Büyük Okyanusu'na iniş yapması öngörülüyor.  

Koni şeklinde, 3,3 metre uzunluğunda ve 5 metre genişliğindeki uzay aracı, 1960'larda ve 70'lerde astronotları Ay'a götüren Apollo uzay gemilerine benziyor. Altı astronot kapasiteye sahip Orion, Apollo'nun 1972'deki yolculuğundan bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu'nun ötesine geçen ilk uzay aracı olacak.  

Orion uzay aracının hava durumunun uygun olması ve teknik hazırlıkların tamamlanması durumunda yerel saatle 07.05'te (TSİ 14.05) fırlatılması bekleniyor.  

Uzay aracı, asıl yolculuğuna çok daha güçlü bir roketle 2020'de çıkacak. 

Etiketler