10 °C

OYP, 13 Temmuz'da açıklanacak

İlköğretim 8. sınıf öğrencileri 3-17 Temmuz arasında tercih yapabilecekler

OYP, 13 Temmuz'da açıklanacak

 

 

ANKARA - İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Ortaöğretim Yerleştirme Puanları (OYP), 13 Temmuzda açıklanacak ve bu öğrenciler, 13-17 Temmuz arasında tercih yapacak.

Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu yayımlandı. İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı SBS sonuçlarına göre, fen, sosyal bilimler, Anadolu, Anadolu Teknik, Anadolu meslek, Anadolu öğretmen, Anadolu imam hatip, Anadolu sağlık ve sağlık meslek, adalet meslek, Anadolu tarım ve tarım meslek ile Anadolu tapu ve kadastro liselerine, 2009-2010 eğitim-öğretim yılı için OYP'ye göre öğrenci yerleştirilecek. SBS sonuçlarının da dahil edilerek hesaplandığı OYP, 13 Temmuzda açıklanacak. Söz konusu okulların kontenjanları da sonuçlar açıklanmadan önce belirlenerek ilan edilecek.

Adaylar, sınav sonuçlarını öğrendikten sonra tercih işlemlerine başlayacak. Sınavla öğrenci alan okullara yerleşebilmek için sadece OYP'si 196 ve üzerinde olan öğrenciler tercihte bulunabilecek.

Tercih ve talep işlemleri, öğrencinin mezun olduğu ya da sınav başvurusunu yaptığı okul müdürlüklerince gerçekleştirilecek.

Bir defada 12 okul tercih edilebilecek

Öğrenciler, bir defa olmak kaydıyla 12 okul tercihinde bulunabilecek. 2. yerleştirme ve daha sonraki yerleştirme işlemlerinde de aynı tercihler geçerli olacak. Daha sonra hiçbir şekilde bu tercihlerde değişiklik yapılamayacak.

Tercihler, öğrenci velisi tarafından 13-17 Temmuz arasında, "http://www.meb.gov.tr", "http://oges.meb.gov.tr" veya "http://e-okul.meb.gov.tr" adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih koduna göre, bireysel olarak yapılacak. Tercihler, okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak ve varsa her türlü düzeltme onaylamadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda, öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak.

Elektronik ortamda onaylanan "Tercih başvuru bilgileri formu"nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek.

Tercih listesinden öğrenci velisi, onaylamadan ise okul müdürlüğü veliyle birlikte sorumlu olacak. Tercih yapacak her öğrenci, okul aile birliğine makbuz karşılığında 5 TL ödeyecek.

Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler, söz konusu internet adreslerinden gerçekleştirilecek.

Yerleştirme sonuçları

1. yerleştirme sonuçları 24 Temmuzda ilan edilecek. Kazanan adaylar, 27 Temmuz-5 Ağustos arasında kayıt yaptıracaklar ve boş kontenjanlar, 6 Ağustosta ilan edilecek. 7-11 Ağustos arasında 2. yerleştirme için talep alınacak ve 2. yerleştirme sonuçları da 15 Ağustosta açıklanacak. Adaylar, 17-22 Ağustos arasında kayıt yaptıracaklar ve boş kontenjanlar 23 Ağustosta duyurulacak. Adaylar, 24-26 Ağustos arasında "tercihte yükselme" başvurusu yapacaklar, sonuçlar 1 Eylülde açıklanacak. "Tercihinde yükselen" adaylar, 1-7 Eylül arasında kaydolabilecek.

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.