Özel müze sayısı artıyor

Türkiye'de iki yıl önce 36 ilde 151 olan özel müze sayısı, bu yıl 175'e çıktı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

TRABZON - Türkiye'de yaklaşık iki yıl önce 36 ilde 151 olan özel müze sayısı, bu yılın ilk 4 ayında 38 ilde 175'e çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlenilen bilgilere göre, ülke genelinde yaklaşık iki yıl önce 36 ilde, Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde 151 özel müze bulunuyordu. Aradan geçen süre içinde özel müzelerin bulunduğu il sayısı 38'e, müze sayısı da 175'e çıktı.
Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği özel müzeler en fazla İstanbul'da bulunuyor. İstanbul'da 2009'da 40 olan özel müze sayısı bu yılın Nisan ayı sbonu itibariyle 41'e çıktı.
Ankara'da 31 olan müze sayısı 34'e, İzmir'de ise 8'den 11'e yükseldi. Bu illeri Çanakkale ve Bursa 7'şer, Kütahya, Gaziantep ile Aydın 6'şar ve Eskişehir 5 özel müze ile takip ediyor.

İllerdeki özel müze sayıları

Ülke genelinde 2013 yılının ilk 4 ayı itibariyle illere göre müze sayıları ise şöyle:
"İstanbul 41, Ankara 34, İzmir 11, Çanakkale 7, Bursa 7, Gaziantep 6, Kütahya 6, Aydın 6, Eskişehir 5, Edirne 4, Konya, Malatya, Muğla, Nevşehir ve Samsun 3'er, Kocaeli, Kayseri, Antalya, Balıkesir, Şanlıurfa, Yalova, Amasya, Kastamonu, Mersin ve Afyonkarahisar 2'şer, Düzce, Bartın, Bayburt, Erzincan, Erzurum, Kırıkkale, Karabük, Mardin, Sakarya, Tokat, Trabzon, Zonguldak ve Hakkari birer."

Özel müze kurulması

Kamu kurum ve kuruluşları, gerçek ve tüzel kişilerle, vakıfların kendi hizmet konuları veya amaçlarını gerçekleştirmeleri için başvurmaları halinde özel müze açılmasına bakanlık tarafından izin veriliyor.
Özel müze kurma istekleri Özel Müzeler ve Denetimleri Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda incelenirken, müzenin yeterli nitelik ve nicelikte bulunması, sürekli hizmet vermesi hususları dikkate alınarak, değerlendirme yapılıyor.
Gerçek ve tüzel kişilerce kurulan müzeler, bakanlığın izin belgesinde belirlenen konu alanlarına ilişkin taşınır kültür varlığı bulundurup, teşhir edebiliyor. Bu müzelerde taşınır kültür varlıklarının korunması ise devlet müzeleri statüsünde yapılıyor.