7 °C

Özel sektörün dış borcu 119 milyar doları aştı

Yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, Şubat sonu itibarıyla yüzde 0,5 arttı.

Özel sektörün dış borcu 119 milyar doları aştı

ANKARA - Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, bu yılın Şubat ayı sonu itibarıyla bir önceki aya kıyasla yüzde 0,5 artarak, 119,1 milyar dolar oldu.

Ocak sonu itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 118,5 milyar dolar düzeyindeydi.    

Merkez Bankasının "Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Kredi Borcu" istatistiklerine göre, bankalar hariç özel sektörün yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borçları ise Şubat sonunda 2,5 milyar dolar oldu.    

Özel sektörün bankalar hariç yurt dışından sağladığı kısa vadeli borcun 1,192 milyar doları bankacılık dışı finansal kuruluşlara olan borçlardan, 1 milyar 290 milyon doları da finansal olmayan kuruluşlardan alınan borçlardan oluşuyor.        

Borcun 23 milyar doları İngiltere'ye

Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcunun alacaklı ülkelere göre dağılımına bakıldığında, 119,1 milyarlık borcun 85,2 milyar dolarının Avrupa ülkelerine, 133,8 milyon dolarının Afrika ülkelerine, 16,9 milyar dolarının ABD'ye, 16,8 milyar dolarının Asya ülkelerine ve 70,8 milyon dolarının da okyanusya ve kutup bölgelerine olduğu görülüyor.    

Özel sektörün Avrupa'dan sağladığı uzun vadeli kredi borcu içinde en büyük kısım 23 milyar dolarla İngiltere'den alınan borçlardan oluşuyor. 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.