Özgecan davasını bin avukat takip edecek

Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesine ilişkin davanın 12 Haziran'daki ilk duruşmasını, çeşitli kentlerden gelen yaklaşık bin avukat takip edecek

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili 12 Haziran Cuma günü Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek ilk duruşmaya, yaklaşık bin avukatın katılacağı öğrenildi. 

Alınan bilgiye göre, Tarsus Adliyesi'nde görülecek duruşma için Türkiye'nin dört bir yanından çok sayıda avukat müdahillik talebinde bulundu. Çeşitli sivil toplum kuruluşları da dava günü adliyeye gelerek duruşmayı yakından izleyecek. 

Avukatların yanı sıra bazı baroların da tüzel kişilik olarak müdahillik talebinde bulunduğu davada, tutuklu sanıklar Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve arkadaşı Fatih Gökçe de salonda hazır bulundurulacak. 

Metanetli sözleri, birleştirici çağrılarıyla dikkati çeken ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Mersin programı sırasına görüştüğü Özgecan'ın babası Mehmet Aslan ve annesi Songül Aslan'ın ise dava günü salonda yer almayacağı öğrenildi. 

Aileyi temsilen duruşmaya Özgecan'ın amcası Yaşasın Aslan ile aile avukatları katılacak. 

12 Haziran'da başka duruşma yapılmayacak 

Bu arada, saat 09.00'da başlaması planlanan duruşma öncesi geniş güvenlik önlemler alınacak ve Tarsus Adliyesi'nde 12 Haziran'da başka bir duruşma olmayacak.  

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen yaptığı açıklamada, davada yer almak isteyen 660 avukatın yetki belgesi için baroya başvurduğunu, cuma günü gelecek avukatlarla sayının bin olacağını söyledi. 

Tüm avukatların salona girmesinin mümkün olmadığını ancak hepsinin adliyede olacağını aktaran Antmen, "Mersin Barosu avukatlarının yanı sıra Türkiye Barolar Birliği ile Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu çeşitli barolar ve barolara ait kadın hakları komisyonları, diğer kadın hakları dernekleriyle bu davaya katılacaklar. Gaziantep Barosu'nun da tüm avukatlarıyla katılmak istediklerini biliyoruz" diye konuştu. 

Adil yargılanma çerçevesinde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ihlali olmaması anlamında tutuklu sanıkların da avukatla temsil edilmesi gerektiğine dikkati çeken Antmen, "Sanıkların savunma hakları elbette kısıtlanmayacak. Adil yargılanarak hak ettikleri en ağır cezaya çarptırılacaklar diye düşünüyoruz" dedi. 

Daha önce mahkemenin sanıklardan Suphi Altındöken için Mersin Barosu'ndan bir avukat istediğini anımsatan Antmen, buna dava günü karar vereceklerini söyledi. 

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor 

Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne 14 Nisan'da sunulan iddianamede, sanıklardan Ahmet Suphi Altındöken'in "Canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmek, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs, cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçlarını işlediği belirtiliyor. Altındöken için bu suçlar gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor. 

Altındöken'in babası Necmettin Altındöken ile arkadaşı Fatih Gökçe için de "Canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmek" gibi suçlardan dolayı aynı ceza isteniyor. 

7 şüpheli hakkında cevap bekleniyor 

Öte yandan dün Mersin Barosunun, 3 zanlı dışında suça karıştığı veya delilleri gizlediği düşünülen fakat haklarında takipsizlik kararı verilen 7 şüphelinin de yargılanması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğu bildirilmişti. Altındöken'in eşi, halası ve araç sahibinin de aralarında bulunduğu 7 kişi için Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvurunun cevabı bekleniyor.  

Bu konularda ilginizi çekebilir