8 °C

Papa'nın kredi kartı Türkiye'den

Papa ve Vatikan'daki birçok dini liderin kredi kartını Türk SmartGroup firması basıyor.

Papa'nın kredi kartı Türkiye'den

İSTANBUL - Kartlı ödeme sistemleri ve çipli kart teknolojileri alanında faaliyet gösteren SmartSoft'un da aralarında bulunduğu şirketleri bünyesinde barındıran SmartGroup Üst Yöneticisi (CEO) Ayşe Nil Sarıgöllü, Vatikan'ın, Papa 16. Benediktus'un kullandığı kredi kartlarında şirketlerinin yazılımlarının kullanıldığını belirterek, "Vatikan'ın, Papa'nın kartlarını biz basıyoruz" dedi.

Sarıgöllü, yaptığı açıklamada, Smartsoft'un İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Teknokenti'nde 2001 yılında yüzde 100 Türk sermayesi ile kurulduğunu, ortaklarının bulunduğunu, ancak herhangi bir finansal kurumun firmaya ortak olmadığını belirtti.

Ağırlıklı olarak ödeme sistemleriyle ilgili çalıştıklarını, güvenlikle ilgili çalışmalarının da ödeme sistemlerine entegre olarak hayata geçirildiğini anlatan Sarıgöllü, Smartsoft'un bir şeyle gerçekten konsantre ve yoğun bir şekilde ilgilendiğinde buna çok odaklanan bir şirket olduğunu vurgulayarak, yazılım alanında söz sahibi olan İsrail ve Hindistan'a dahi yazılım ihraç ettiklerini belirtti. Sarıgöllü, şöyle devam etti:

"Ortadoğu bölgesine baktığımızda İsrail çok enteresan bir örnek. İsrail ile Hindistan'a ilk yazılım satan Türk firmasıyız. Aynı şekilde anında kart basım dediğimiz, şubeye gittiğinizde veya herhangi bir mağazaya gittiğinizde kredi kartınızı 69 saniye kadar kısa bir sürede size verebilen bir yazılımımız var."

Ayşe Nil Sarıgöllü, ilginç projelerine ilişkin de Vatikan'ın ve Katolik aleminin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un kullandığı kredi kartlarında da şirketlerinin yazılımlarının kullanıldığını kaydetti. Sarıgöllü, "Vatikan'ın, Papa'nın kartlarını biz basıyoruz. Bizim yazılımlarımız kullanılıyor. Papa da anında kredi kartı basım sistemiyle hazırlanmış kart kullanıyor" dedi.

Ar-Ge üssü Makedonya

Lokalleşme olarak Doğu Avrupa'ya konsantre olduklarını, bu nedenle Makedonya'da bir şirket kurduklarını anlatan Sarıgöllü, şunları ifade etti:

"Burada bir amacımız da özellikle Ar-Ge departmanını yetiştirmekti. Çünkü çok ciddi, teknolojik anlamda bilgili olabilecek, yani eğitim seviyesi çok yüksek fakat fırsatları olmaması, imkanları olmaması nedeniyle sektöre dahil olmamış güzel bir kaynak var ve bu anlamda teşvikleri de var Makedonya'nın. Lojistik olarak da uygun bir yerdeydi. O yüzden Makedonya'da SmartGroup Balkanlar'ı kurduk."

Ayşe Nil Sarıgöllü, "Bu çerçevede baktığımızda, mesela Bank Asya yaklaşık 160 küsur şubesinde kullanıyor, İş Bankası'nın çok ciddi hedefleri var, Denizbank'ın da öyle, sayılar anlamında baktığımızda. Ödeme sistemlerinin her noktasında varız diyebilirim genel olarak" dedi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.