Partiler ne kadar hazine yardımı alacak?

7 Haziran genel seçimleri sonrası Meclis'e giren 4 parti milletvekili sayısına göre hazineden farklı oranlarda hazine yardımı alacak. Seçimde oyların yüzde 13’ünü alarak barajı aşan HDP gelecek yıl ocak ayında Hazine’den yardım almaya başlayacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca, son milletvekili genel seçimlerine katılma hakkı tanınan ve genel barajı aşmış bulunan siyasi partilere her yıl Hazine'den ödenmek üzere o yılki genel bütçe gelirleri "(B) Cetveli" toplamının 5 binde 2'si oranında mali yardım sağlanıyor.

Bu şekilde hesaplanan ödenek tutarı, devlet yardımı yapılacak siyasi partilere, genel seçim sonrasında Yüksek Seçim Kurulu'nca ilan edilen toplam geçerli oy sayıları ile orantılı şekilde bölüştürülüyor. 

Milletvekili genel seçimlerinde toplam geçerli oyların yüzde 7'sinden fazlasını alan siyasi partilere de devlet yardımı yapılıyor. 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2015 seçimleri kapsamında siyasi partilere verilecek ödeneğin ne kadar olduğunu kamuoyuna duyurmuştu. Şimşek, "2015 yılı için siyasi partilere toplamda 531 milyon ödenek konmuştur" açıklamasını yapmıştı.

Sonraki seçime kadar Hazine’den;

Ak Parti: Yüzde 42.9
CHP: Yüzde 26.2
MHP: Yüzde 17.1
HDP: Yüzde 13.8 pay alacak.

Türkiye'de toplam seçmen sayısı 52 milyon 806 bin 322, Buna göre her oy başına verilecek yardım tutarı 10.05 lira olacak.

Bu konularda ilginizi çekebilir