27 °C

PETKİM'in 70 milyon dolarlık yatırım bütçesi var

PETKİM Genel Müdürü Hayati Öztürk, kapasite artışı ve yeni teknolojilere yönelik yatırımların hız kazandığını söyledi

PETKİM'in 70 milyon dolarlık yatırım bütçesi var

İSTANBUL - PETKİM Petrokimya Holding A.Ş Genel Müdürü Hayati Öztürk, bu yıl 70 milyon dolarlık yatırım bütçeleri bulunduğunu, 2010 dahil son üç yılda 160-170 milyon dolarlık bir yatırımın söz konusu olduğunu açıkladı.

Öztürk, PETKİM'in yatırımlarının devam ettiğini, sektörde hem kapasite artışına yönelik hem de yeni teknolojilere yönelik yatırımların gittikçe büyük önem kazandığını vurguladı.

Aliağa'daki rafinerinin PETKİM'in geleceği açısından çok kritik bir süreç olduğunu dolayısıyla da Socar&Turcas'ın oraya odaklandığını ifade eden Öztürk, Socar&Turcas tarafından Aliağa'da yaptırılacak rafinerinin maliyetinin 4 milyar dolar civarında olacağını, burada en iyi teknolojilerin kullanılacağını belirtti.

Ortakların PETKİM sahasında 10 milyon tonluk hammadde rafinerisi kurmak için gerekli çalışmaları yaptığını, rafineri için lisansörlerle teknik anlaşmalar imzalandığını ve ÇED raporunun alındığını, EPDK'dan lisans beklendiğini ifade eden Öztürk, bu rafinerinin PETKİM açısından çok büyük önem taşığını ve pazar payını yüzde 40'lara kadar çıkarmanın yolunu açacağını vurguladı.

Öztürk, rafinerinin 2014 yılı sonunda devreye alınmasının planlandığını da söyledi.

Ceyhan'daki rafineri çalışmalarının ise şu anda askıya alındığını kaydeden Öztürk, önceliğin Aliağa'ya verildiğini vurguladı. PETKİM'in bu yıl 70 milyon dolarlık yatırım bütçesi bulunduğunu belirten Öztürk, 2010 dahil son üç yılda da 160-170 milyon dolarlık yatırımlarının söz konusu olduğunu söyledi.

Kenan Yavuz: PETKİM'in dünya liginde sınıf atlamasını sağlayacağız

Socar-Turcas Enerji A.Ş. Üst Yöneticisi (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz ise, 2015 yılına kadar Petkim Yarımadasına yapacakları 5 milyar doların üzerindeki yatırımla şirketin dünya liginde sınıf atlamasını sağlayacaklarını kaydetti.

Petkim'in 2009 yılı finansal sonuçları ile Socar&Turcas'ın yatırım stratejilerinin paylaşıldığı ve yeni kurumsal kimlik lansmanının yapıldığı basın toplantısında konuşan Yavuz, Socar ile gerçekleştirilen ortaklığın hammadde ile pazarı birleştiren sinerjiyi de beraberinde getirdiğini vurguladı.

Socar-Turcas Rafineri A.Ş.'nin vizyonunun rafineri sektöründe bölgesel bir güç haline gelmek, hedefinin ise 2014 yılında üretime geçerek Türkiye petrol ürünleri piyasasına arz dengesi getirmek olduğunu dile getiren Yavuz, Petkim'in sürdürülebilir büyüme ile 2018 yılında iç pazarda payını yüzde 40'a çıkarmayı hedeflediğini bildirdi.

Rafineri için Petkim'in Socar&Turcas'a Aliağa'da 1350 dönüm arazi tahsisi yaptığını ve arkasından gerekli prosesleri başlattıklarını anlatan Yavuz, en önemli süreçlerden biri olan ÇED raporunu aldıklarını, diğer proseslerin olması gerektiği gibi ilerlediğini söyledi. Yavuz, "Rafineri yapmak noktasında rekor Hintli bir firmaya ait. Biz de bu rekoru egale edecek bir hızda rafineriyi yapmak ve 2014 yılında bitirmek istiyoruz" dedi.

Yavuz, Petkim Yarımadasında 10 milyon tonluk rafineri, Petkim'de 6 milyon ton petrokimyasal üretim, 1 milyon TEU/yıl kapasiteli konteynır terminali ve entegre limanı, 1.500 dönüm lojistik ve terminal alana sahip, yan sanayi ile birlikte 10 bin çalışanı istihdam eden, yerli yabancı yatırımcıların yer aldığı bir kümelenmeyi hayata geçirerek 'Avrupa'nın en önemli üretim merkezlerinden biri olmayı' hedeflediklerini vurguladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap