10 °C

Petrol bu seviyede kalırsa not artışı zor

Fitch yetkilisine göre, petrol fiyatları kredi notunun yükseltilmesini engelliyor.

Petrol bu seviyede kalırsa not artışı zor

İSTANBUL - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in EMEA bölgesi ülke notları birimi sorumlusu Ed Parker, petrol fiyatlarının yüksek düzeyde kalması halinde Türkiye'nin yatırım yapılabilir düzeyde nota sahip olmasının zorlaşacağını, ayrıca ülkenin genişleyen cari açık sorununu çözmesi gerektiğini söyledi.

Katıldığı bir konferansta açıklamalarda bulunan yönetici, Türkiye' de Kuzey Afrika ve Körfez Bölgesi düzeyinde politik riskler bulunmadığını, ülkenin bu bölgelerdeki olaylar nedeniyle artan petrol fiyatlarından etkilendiğini belirtti.

Parker, "Diğer şartlar eşit kalırsa, Türkiye'nin petrol fiyatlarının yüksek kalması durumunda yatırım düzeyinde nota sahip olabilmesi bir miktar daha zor" yorumunda bulundu.

Seçim sonrasına kadar hareket yok

Parker, "Genel olarak artan cari açık ve bunun fonlanması Türkiye'yi şoklara karşı kırılgan hale getiriyor. Bu durum Türkiye’nin para politikasına olan güveni sürdürmesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Cari açık bizim için bir zayıflık ve artan endişe kaynağı" dedi.

Analist, öte yandan politik risklerin de en azında 12 Haziran seçimleri sonrasına kadar devam edecek belirsizlik yarattığını vurguladı. "Seçim sonrasına kadar yatırım kademesinde not muhtemel değil demek uygun olur mu?" sorusuna "Evet" yanıtı verdi.

Fitch yetkilisi Türkiye'de enflasyonun bu yıl yüzde 7 düzeyinde olacağını tahmin ederken, TCMB'nin beklentisi ise yüzde 5.5 seviyesinde bulunuyor.

Parker, "Liradaki gerileme, yüksek petrol fiyatları ve artan talep kapsamında güçlü enflasyon baskılarının oluşmakta olduğunu görüyorum. Merkez bankasının eğrinin gerisinde kalabileceği riski doğrultusunda endişeler yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

Fitch'in Türkiye notu yatırım düzeyinin bir kademe altında, pozitif olan not görünümü gelecek 18 ay içinde ya da daha sonrasında not artırımının muhtemel olduğunu gösteriyor. Moodys'in Türkiye notu ise yatırım düzeyinin iki kademe altında bulunuyor.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.