9 °C

PFDK, Ankaraspor'u ligden düşürdü

Başkanlara ise 6'şar aylık hak mahrumiyeti cezası verildi

PFDK, Ankaraspor'u ligden düşürdü

 

 

İSTANBUL - Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) Turkcell Süper Lig takımlarından Ankaraspor'u bir alt lige düşürülmesine karar verirken, Ankaraspor Kulübü Başkanı Ruhi Kurnaz ve Ankaragücü Kulübü Başkanı Ahmet Gökçek'e 6 ay hak mahrumiyeti cezası verdi.

Kuruldan yapılan açıklamaya göre, Ankaraspor ile aynı ligde mücadele ettiği Ankaragücü Kulübü ile arasındaki ilişkinin, sportif rekabeti engelleyici, müsabakaların ve ligin dürüstlüğünü, kamuoyunun ligin dürüstlüğüne ilişkin algısını zedeleyecek nitelikte olması nedeniyle, TFF Statüsü'nün 18. ve 76. maddeleri ile Kulüp Tescil Talimatı'nın 17. maddesine aykırılıktan dolayı talimatlara aykırılık nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın (FDT) 45/1. maddesi uyarınca, konuyla ilgili uluslararası kural ve kabullerde belirlenmiş olan ölçütler de dikkate alınarak takdiren bir alt lige düşürülmesine karar verdi.

Başkanlara hak mahrumiyeti

Ankaraspor Kulübü Başkanı Ruhi Kurnaz'ın, başkanı olduğu Ankaraspor'un aynı ligde mücadele ettiği Ankaragücü Kulübü ile arasındaki sportif rekabeti engelleyici ilişki ve TFF Statüsü'nün 18. ve 76. maddeleri ile Kulüp Tescil Talimatı'nın 17. maddesine aykırı eylemlerinden dolayı talimatlara aykırılık nedeniyle FDT'nin 45/1. maddesi uyarınca takdiren 6 ay hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.

Ankaragücü Kulübü Başkanı Ahmet Gökçek'in de başkanı olduğu Ankaragücü Kulübü'nün aynı ligde mücadele ettiği Ankaraspor ile arasındaki sportif rekabeti engelleyici ilişki ve TFF Statüsü'nün 18. ve 76. maddeleri ile Kulüp Tescil Talimatı'nın 17. maddesine aykırı eylemlerinden dolayı talimatlara aykırılık nedeniyle FDT'nin 45/1. maddesi uyarınca takdiren 6 ay hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılması kararı alındı.

Ankaragücü'ne ceza yok

Kurul, Ankaragücü hakkında ceza tayinine yer olmadığına karar verirken, kulübün yönetim kurulu üyelerine 3 ay hak mahrumiyeti verdi.

Kurul'un Ankaragücü ile ilgili kararı ise şöyle:

"Ankaragücü Kulübü hakkında; aynı ligde mücadele ettiği Ankaraspor ile arasındaki ilişkinin sportif rekabeti engelleyici ve TFF Statüsü'nün 18. ve 76. maddeleri ile Kulüp Tescil Talimatı'nın 17. maddesine aykırı olmasından dolayı talimatlara aykırılık nedeniyle sevk yapılmış ise de; aynı ligde yer alan iki kulüp arasındaki ilişkinin sportif rekabeti engelleyici nitelikte olduğu durumlarda, ulusal kurallar ile uluslararası kural ve kabuller uyarınca bir kulübün bir alt lige düşürülmüş olması, norm ile amaçlanan sonuçların meydana gelmesi açısından yeterli bulunduğundan, konuyla ilgili uluslararası kural ve kabullerde belirlenmiş olan ölçütler dikkate alınarak takdiren Ankaraspor'un bir alt lige düşürülmesi yönünde karar verildiğinden, anılan kulüp hakkında ceza tayinine yer olmadığına,

Ankaragücü Kulübü Yönetim Kurulu üyeleri Nuri Elibol, Tekin İpek, Faruk Kalyoncu, Hüseyin Arslan, Nadir Koç, Mustafa Akan, Necdet Kuzu, Mehmet Nükte, Yavuz Bulut, Avni Kavlak, Ayhan Atalay, Ekrem Sarısu, Levent Çamur, Hüseyin Kocabıyık ve Mehmet Ercan'ın, yöneticisi oldukları Ankaragücü Kulübü'nün aynı ligde mücadele ettiği Ankaraspor ile arasındaki sportif rekabeti engelleyici ilişki ve TFF Statüsü'nün 18. ve 76. maddeleri ile Kulüp Tescil Talimatı'nın 17. maddesine aykırı eylemlerinden dolayı talimatlara aykırılık nedeniyle FDT;nin 45/1. maddesi uyarınca takdiren 3 ay hak mahrumiyeti cezasıyla cezalandırılmalarına karar verildi."

Melih Gökçek, konuyu FİFA'ya taşıyacak

PFDK'nıni kararını değerlendiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ankaraspor Kulübü Onursal Başkanı Melih Gökçek, "Önce kendi şaibelerini temizlesinler" dedi.

Melih Gökçek, yaptığı açıklamada, bundan önce mevcut federasyon zamanında da benzer durumların yaşandığını, ancak tüm bu olanlara ses çıkarılmadığını ileri sürdü.

Alınan bu kararda asıl hedefin kendisi olduğunu savunan Gökçek, şöyle devam etti:

"Melih Gökçek'in oğlu başkan oldu diye maç satılacakmış gibi gösteriliyor. Federasyonun, bana karşı anlamadığım bir düşmanlığı var. Benim anlamadığım noktalardan biri de Kulüpler Birliği'nin bu olaya sessiz kalmasıdır. Bu da enteresan. Biz, FIFA'nın kurallarına aykırı hiçbir şey yapmadık. İşin çivisi çıktı. Ben yaptım oldu mantığıyla hareket ediyorlar. Federasyon, yapılanların hesabını hukuki boyutlarda ve FIFA nezdinde verecek. Hukuki açıdan ve FIFA nezdinde bunun hesabını verecekler ve pişman olacaklar. Ödeyecekleri tazminat cezaları federasyonun da sonu olacak. Onlarca davanın sonunda da federasyonun verdiği bu zarar Türk sporuna olur. Ankaraspor, en fazla 1 yıl bekler ve sonra yeniden bu lige gelir. Federasyonun kendi atadığı PFDK'dan başka bir karar beklenemezdi."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap