Pilot ihtiyacını THK karşılayacak

THK Başkanı Yıldırım, "Türkiye'nin pilot ihtiyacını THK karşılayacak" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BOLU  - Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Osman Yıldırım, "THK Uçuş Okulları, ilk üniversiteli pilot mezunlarını 2015 yılında verecek. THK'nın uçuş okulları her yıl 300'den fazla pilot yetiştiriyor" dedi. 

Yıldırım, Türkiye'de ortaya çıkan pilot ihtiyacını karşılamak için THK olarak uçuş okulları açtıklarını belirtti. 

THK'nın 1925 yılından beri havacılıkta faaliyet gösteren çok önemli bir kurum olduğunu anlatan Yıldırım, "THK, bugüne kadar binlerce, pilot, paraşütçü, planörcü, yamaç paraşütçüsü, model uçakçı ve roketçi yetiştirmiş. Günümüzde de farklı bölgelerde açtığı yüksekokul, fakülteler ve havacılık eğitim merkezleri ile hizmet vermeye devam etmektedir" diye konuştu. 

Yıldırım, havacılık sektörünün ihtiyacı olan, pilot, bakım personeli, kabin memurları, mühendisleri yetiştiren bir eğitim kurumuna ihtiyacı olduğunu belirterek, "Onun için de THK tarafından 2011 yılında üniversitemiz kuruldu ve o yıl da eğitime başladı. Şu anda Ankara ve İzmir de eğitim veriyor. Bu sene de İstanbul'da da başlayacak" şeklinde konuştu. 

Uçuş okullarına ilginin yoğun olduğunu anlatan Yıldırım, "THK Uçuş Okulları ilk üniversiteli pilot mezunlarını 2015 yılında verecek. THK'nın uçuş okulları her yıl 300'den fazla pilot yetiştiriyor. Türkiye'de şu anda her yıl 300 pilot yetiştiren bir organizasyon var. Türkiye'nin yıllık pilot ihtiyacının büyük kısmını biz karşılayabiliyoruz" ifadesini kullandı. 

Yıldırım, THK Üniversitesinin pilot yetiştirme konusunda çok büyük bir adım attığını anlatarak, gelecek dönemlerde Türkiye'de çok sayıda üniversite mezunu pilotun çalışacağını, onların da Türkiye'nin pilot ihtiyacını önemli ölçüde karşılayacağını belirtti.

Etiketler