8 °C

Piyasa Fitch’ten emin peki ya Moody’s?

Fitch tarafında piyasada daha rahat bir bekleyiş hakim, Moody’s için de 30 günlük süre dolmuş oluyor ve önümüzdeki haftadan itibaren iki aylık süreçte bir değerlendirme bekleniyor

Piyasa Fitch’ten emin peki ya Moody’s?

ATILIM MURAT - GEDİK YATIRIM

Bu haftanın kapanışıyla birlikte rutin takvime göre kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye değerlendirmesinin yayınlanması bekleniyor. Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviye olan “BBB-” kredi notu ve “Durağan” not görünümüyle derecelendiren Fitch’in not ve görünümde bir değişikliğe gitmesini beklemiyoruz. Hatta son dönemde gördüğümüz uygulamaları baz alırsak Fitch Cuma günü bir değerlendirme dahi yayınlamayabilir. Çok düşük bir olasılık vermekle birlikte Fitch’in görünümü negatife çevirmesi piyasanın moralini kısa vadede bozabilir. 

Bu hafta gündemde Fitch olsa da 18 Temmuz tarihinde Türkiye’yi olası bir not indirimi için izlemeye aldığını açıklayan Moody’s de gündemdeki yerini koruyor. Bu tür bir inceleme sonrası karar genellikle 30 ila 90 gün arasında veriliyor. Bu Cuma itibariyle Moody’s için de 30 günlük süre dolmuş oluyor ve önümüzdeki haftadan itibaren iki aylık süreçte bir değerlendirme bekleniyor. 

Fitch tarafında piyasada daha rahat bir bekleyiş hakim. 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişiminden sonra kredi derecelendirme kuruluşları içinde Türkiye ekonomisine yönelik en pozitif yaklaşım Fitch’ten gelmiş olması bu rahatlığın nedeni. Bu nedenle notun ve görünümün teyit edilmesi mevcut ortamda pozitif bir haber olsa da bu karara verilecek tepki Moody’s’in 5 Ağustos’ta açıkladığı kararın etkisinden daha sınırlı olacaktır. Fitch’in notu teyit etmesinin ardından Moody’s’in de negatif izleme sürecini sonlandırarak, Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke notunu koruması kısa vadede piyasamıza gelebilecek en önemli desteklerden biri olarak görülüyor. 

Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda BIST’in ve TL’nin 15 Temmuz sürecindeki kayıplarını büyük oranda telafi etmesi ve eğer küresel görünümde mevcut olumlu hava devam ederse 15 Temmuz öncesi seviyelerden daha iyi rakamların da görülmesi de mümkün olabilir. Aksi takdirde önümüzdeki iki ay boyunca Moody’s kararı açıklanana kadar zaman zaman bu konu spekülatif hareketlere neden olabilir.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap