21 °C

Polis aracı yakıldı

Taksim ve Gezi Parkı'nın göstericilere açılmasından sonra Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi önünde toplanmak isteyen gruba biber gazı ile müdahale edildi.

Polis aracı yakıldı


 
İSTANBUL - Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'ndaki barikatların kaldırılarak polisin çekilmesinin ardından bazı eylemciler Beşiktaş'a yönelerek Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi önünde toplanmak istedi.
 
Eylemcilerle polis arasında kovalamaca yaşanırken, bazı göstericilerin çevredeki iş yerlerine sığındığı görüldü.
 
Göstericiler ile esnaf arasında da zaman zaman tartışma çıktı. Bazı eylemciler de çevredeki dükkanlara zarar verdi.
 
Gümüşsuyu'ndan Dolmabahçe yönüne gidişte İnönü Stadı'nın yanındaki park halinde bulunan bir polis aracı da eylemciler tarafından ateşe verildi. İtfaiyenin bir süre müdahale edemediği araçta yoğun hasar meydana geldi.
 
Bu arada Taksim ve çevresindeki olaylarda yaralanan eylemci ve polislerin, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldüğü öğrenildi.
 
Beşiktaş'ta yol kapatan gruba müdahale

Beşiktaş'ta yol kapatan bir grup gösterici, polisin müdahalesiyle dağıtıldı.
 
Üzerinde "Ümraniye Belediyesi" yazan 34 ER 8236 plakalı kamyoneti, Kabataş'tan Beşiktaş Meydan yönünde Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nin önünde yolun ortasına çeken göstericiler, burada aracın lastiklerini patlattı. Yolu trafiğe kapatan göstericiler, polisin biber gazlı müdahalesi sonucu dağıldı.
 
Bu arada, gazdan etkilenerek kendinden geçen bir eylemciye ilk müdahaleyi polis ekipleri yaptı.
 
Taksim'deki olayları protesto etmek için Ankara'da Kızılay Meydanı'nda toplanarak Başbakanlığa yürümek isteyen kalabalık, Başbakanlık etrafında önlem alan polislerce durduruldu.

Güvenlik güçlerinin uyarısına rağmen yürüyüşte ısrar eden ve polise taş atan kalabalığa, polis, biber gazı, gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti.

Müdahalenin ardından kalabalık, Atatürk Bulvarı ve Milli Müdafaa Caddesi'nde barikatlar kurdu. Hükümet aleyhine sloganlar atan göstericiler, Milli Müdafaa Caddesi'nde oluşturulan barikatı ateşe verdi. Protestocular, Kızılay Meydanı'nda farklı noktalarda da ateş yaktı.

Protestocular, Atatürk Bulvarı'na kurdukları barikatı kendilerine siper ederek, polise kaldırımlardan söktükleri taşları atarken polis gruba gaz bombası ve biber gazıyla müdahaleyi sürdürüyor.

Polisin attığı gazdan çok sayıda gösterici ve vatandaş etkilendi. Atılan cisimlerin isabet ettiği 11 polis ile bazı göstericiler yaralandı. Yaralılar ambulanslarla hastaneye götürüldü.

Bu arada, protestocular, Kızılay Meydanı'nda otobüs duraklarına, reklam panolarına, yol kenarındaki korkuluklara ve trafik lambalarına zarar verdi. Olaylarda, bazı iş yerlerinin de camları kırıldı.
 
Kılıçdaroğlu'ndan ziyaret
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim'deki Gezi Parkı eylemine kısa bir süre katıldıktan sonra alandan ayrıldı.
 
Taksim Meydanı'ndaki Gezi Parkı eylemine, çeşitli kesimlerden çok sayıda vatandaş katıldı. Katılımcılar arasında,  Memet Ali Alabora, Halit Ergenç ve eşi Bergüzar Korel, Rıza Kocaoğlu, Levent Üzümcü'nün de bulunduğu sanatçılar de yer aldı.
 
Panzer altında kalarak ölen kimse yok
 
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili kentte gerçekleştirilen gösterilerde bir kişinin panzer altında kalarak öldüğü iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.
 
Panzerin altında kalarak ağır yaralandığı ifade edilen bir vatandaşın ise söz konusu aracın yandan çarpması sonucu düştüğüne değinilen açıklamada, "Vatandaşın yapılan muayene ve tetkiklerinde vücudunda herhangi bir yaralanmaya dair bulgu olmadığı anlaşılmıştır. Kişinin genel durumu iyi olup müşahede amacıyla gözlem altına alınmıştır" ifadesi kullanıldı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap