13 °C

"AK Parti'nin ekonomi politikası çöktü"

MHP Grup Başkanvekili Vural, ekonomi politikalarına ilişkin eleştirilerde bulunarak, "Vatandaş borçlu, işsizlik var. Vatandaş, sosyal yardımlara mahkum" dedi.

"AK Parti'nin ekonomi politikası çöktü"

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "AK Parti'nin ekonomi politikası çöktü. Ekonomiye yöneten kurumlara, ekonomiyi yöneten kişilere güven kalmamış. Her bakan ayrı telden çalıyor. Ne yaptıkları belli değil" dedi. 

Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) seçim gözlemcileri heyetiyle bir görüşme yaptığını belirterek, seçmen iradesinin sandığa tam yansıması konusundaki sıkıntıların giderilmesi için bazı tedbirlerin alınması gerektiğini ifade ettiklerini aktardı. 

TRT'nin tutumu, ajansların manipülasyon aracı olarak kullanılması, tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı'nın taraf olmasının problem olduğunu ifade ettiklerini söyleyen Vural, basının seçimlerde tarafsız olması gerektiğini belirtti. 

Vural, görüşmede "kedilerin trafolara müdahalesi" konusunu da dile getirdiğini bildirdi. 

"AK Parti'nin ekonomi politikasının çöktüğünü" öne süren Vural, "Ekonomiyi yöneten kurumlara, ekonomiyi yöneten kişilere güven kalmamış. Her bakan ayrı telden çalıyor. Ne yaptıkları belli değil" diye konuştu.  

Türkiye'nin yapısal reformları gerçekleştirmediğini, ithalat dayalı hormonlu büyüme uygulandığını savunan Vural, ekonomi politikalarına ilişkin eleştirilerde bulunarak, şunları kaydetti: 

"Vatandaş borçlu, işsizlik var. Vatandaş, sosyal yardımlara mahkum. 12 yıldır ekonomi sivil toplum kuruluşları mı yönetiyor? Her seçim 'ekonomi kötü, sorumlu birilerini bulalım...' Yok öyle bir şey. Sen artık Cumhurbaşkanı oldun. Ekonomiden sorumlu bakanlar var. Hazine var, Merkez Bankası var. Jöleli değil senin bakanın. Enflasyon artıyor, işsizlik yüzde 11,3'e çıkmış,  tasarruf oranı yüzde 12'lere düştü. Farkında mısınız sayın Cumhurbaşkanı? Tartışmalarla bunların üstünü örtemezsiniz. Milleti aşsız ve işsiz bırakan bu ekonomi politikasının sorumlusunu arıyorum. Bu işi yönetenler bunun hesabını vereceksiniz." 

1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları 

Hükümetin, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları karşısında devletin ve milletin milli menfaatlerini savunmaktan kaçındığını öne süren Vural, "Bu girişimler karşısında hükümetin gıkı çıkmıyor. Diplomatik girişimler söz konusu değil. Ermeni soykırım iddialarını kabul edeceğinize ilişkin bir yerlere söz mü verdiniz?" diye sordu. 

"Siz sarayda şeref konuğu olarak ağırladığınız zaman Papa'ya 'Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili görüşlerinizi şiddetle reddediyorum' dediniz mi demediniz mi?" sorusunu yönelten Vural, "AK Parti'nin soykırım iddialarına karşı adam gibi tavır almasını istiyoruz" ifadesini kullandı. 

Ağrı'daki çatışmayla ilgili bir soru üzerine Vural, "Terörle mücadele etmeyen onlar, amaçları oy. Dertleri millet, kardeşlik değil" dedi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Devlet Bahçeli'nin gerginlikten medet umduğu" yönünde sözleri olduğunun anımsatılması üzerine Vural, "Bu gerginliği oluşturanlar meydanda. Allah akıl fikir versin" diye konuştu. 

Bir gazetecinin "14 eski Meclis Başkanına Meclis'te makam yaratılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Vural, "Doğru bulmuyorum. Birisi bir zaman başkanlık yaptı diye burada bir oda verilmesi doğru değil. Yeniden gözden geçirilmesi gereken bir konu" karşılığını verdi. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap