8 °C

"Bölge barışı için yoğun çabalar göstereceğiz"

Davutoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Geyt'in davetlisi olarak bulunduğu Kahire'de Mübarek ile yaptığı görüşme hakkında açıklamada bulundu

"Bölge barışı için yoğun çabalar göstereceğiz"

 

 

KAHİRE - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt'in davetlisi olarak bulunduğu Kahire'de, "Bölgenin iki güçlü ve nüfusu en fazla olan ülkeleri olarak, bölge barışı için yoğun çabalar göstermekteyiz" dedi.

Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile yaptığı görüşme hakkında açıklamada bulunan Davutoğlu, iki ülke arasındaki ilişkilerin son derece önemli olduğunu belirterek, "Tarihi olarak birbirine bu kadar yakın iki ülke azdır. Mısır tarihinin hangi aşamasına bakarsanız mutlak bir ortak nokta bulursunuz. Bu açıdan bu görüşmeler de son derece önemli. Bunu bugün Dışişleri Bakanı Sayın Geyt ile ortak yaptığımız basın toplantısında da gördünüz" diye konuştu.

Mübarek ile görüşmesi sırasında, kendisinin Suriye ile Irak arasındaki krizin aşılmasıyla ilgili yaptığı görüşmeleri, ziyaretleri anlattığını da söyleyen Davutoğlu, Mübarek'in, bu gezilerle çok yakından ilgilendiğini ve bölgede kendisinin de Müslüman ülkeler arasında krizin oluşmaması yönünde tavır sergilediğini anlattı. Mübarek'in bu gezilere çok destek verdiğini de kaydeden Davutoğlu, Türkiye ile Mısır arasındaki görüşmelere son derece önem verdiğini de söyledi.

"İlişkiler ilerliyor"

Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hacminin her geçen yıl arttığına işaret eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"İki kardeş ülke arasındaki ilişkiler özellikle 2007 yılından sonra ekonomik anlamda ciddi bir ilerleyiş göstermektedir. Bu rakamlar 5 milyar dolara kadar varmaktadır. Türk iş adamları ciddi yatırımlara imza atıyor. Bu bölgenin iki güçlü ve nüfusu en fazla olan ülkeleri olarak, bölge barışı için yoğun çabalar göstermekteyiz. Tüm bunları görüştük Sayın Mübarek ile. Kendisi de son derece memnun kaldı bu geziden."

Davutoğlu, başkanlık sarayında Dışişleri Bakanı Ebul Geyt ile yaptığı ortak basın toplantısının ardından Mısır'daki Türk şehitliğini ziyaret etti. Bakan Davutoğlu, burada anı defterine duygularını yazdı ve şehitliğe çelenk koydu.

Bakan Davutoğlu, Türk milletinin kahramanlıklarından bahsederek, dedelerinden bazılarının da birçok cephede savaştığını ifade etti.

Davutoğlu daha sonra, Amerikan Üniversitesinin kitap satış mağazasını ziyaret etti ve buradan İngilizce kitaplar satın aldı. Davutoğlu, ağırlıklı olarak uluslararası ilişkiler ve siyaset üzerine kitaplar aldı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'yı da ziyaret etti. Görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi.

Davutoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt tarafından onuruna verilecek iftar yemeğine katılacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap