"Çeşitli darbe girişimleri yaşıyoruz"

6. Büyükelçiler Konferansı'nda konuşma yapan İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Çeşitli darbe girişimleri yaşıyoruz"dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - İçişleri Bakanı Efkan Ala, 6.Büyükelçiler Konferansı'nda bir konuşma yaptı. Ala, "Türkiye ne zaman bir adım atsa, ekonomik yönden başarılar elde etse, dilim varmıyor ama, çeşitli darbe girişimleri yaşıyoruz. Sizlere bu süreçlerde çok önemli görev düşüyor. İnsanın olduğu yerde akla gelebilecek her sorun olabilir" dedi.

Türkiye'nin dünyanın birçok bölgesinde dikkat çeken bir konumda olduğuna dikkat çeken Ala,"Bunda hepimizin elbette payı var.  Ama arzu ettiğimiz noktada değil isek, daha fazlasını istiyor isek, geri kalan kısma ulaşmamanın sorumluluğu da hepimizin üstündedir. Biz ne yaptığımızla değil, bundan sonraki süreçte de neleri yapamadığımızla kendimizi ölçeceğiz. Kriterimiz hedeflerimiz olmalı" diyerek sözlerini sürdürdü.

Ala, 17 Araık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu hakkında ise "Türkiye ne zaman bir adım atsa, ekonomik yönden başarılar elde etse,  dilim varmıyor ama, darbe girişimleri yaşıyoruz. Sizlere bu süreçlerde çok önemli görev düşüyor. İnsanın olduğu yerde akla gelebilecek her sorun olabilir" açıklaması yaptı.

Ekonomik arzuyu gerçekleştirecek en önemli makamların başında Büyükelçilerin geldiğini söyleyen Efkan Ala, sözlerine şu şekilde devam etti;

"Biraz önce yerelleşerek küreselleşmekten söz ettik. İhracatımızı o ülkelere yönelik artırırsak eğer bizim en ücra köyümüzde işler daha iyi gitmeye başlar. İstanbul'umuzdan başka bir ilimizden yapılan bir artışın inanın her şehirde bunun etkisi hissediliyor. Türkiye'nin genelinde, kılcal damarlarına kadar işlemiş olan ekonomik arzuyu gerçekleştirecek olan en önemli makamlardan biri de sizsiniz. Her ay aldığınız, sizin bulunduğunuz ülkede ihracatlar ne kadar artmış, 76 milyon vatandaşınızın nasıl etkilendiğini aklınızdan çıkarmayın. 

Ben de sizin oradaki performansınızı oradaki herhangi bir vatandaşımızın sorununu bize ilettiğinizde ortaya koyduğunuz samimiyeti gittiğimiz her yerde hissedeceğiz. Yapılan hiçbir işi de bizim milletimiz unutmaz. Aynı zamanda bu görevler birer fırsattır. Bunlar ağır işlerdir ama zevkli hale getirmeye müsait işlerdir. Vatandaşlarla karşılaşıp onların bir sorunun çözdüğünüz zaman o duygunun size verdiği motivasyon inanın başka hiçbir alanda elde edemeyeceğimiz motivasyondur."

Bu konularda ilginizi çekebilir