9 °C

"Cevap istiyoruz, şiir değil"

CHP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Batum, Wikileaks'te yer alan iddialar hakkında konuştu.

"Cevap istiyoruz, şiir değil"

ANKARA - CHP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Süheyl Batum, Wikileaks'te yer alan iddialar konusunda, "Bunlar, öyle Aşık Veysel'den şiir okuyarak giderilecek şeyler değildir" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Batum, toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

CHP'de Wikileaks belgeleri ve belgelerdeki iddialara ilişkin çalışma yapan komisyonun ilk raporunu MYK'ya sunduğunu aktaran Batum, parti olarak bu belgeleri çok önemsediklerini ifade etti.

"Hükümet, önemsizleştirmeye çalışsa da yer alan iddiaların Türkiye'de çok zamandan beri tartışılan yolsuzluk iddialarıyla örtüştüğünün kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz" diyen Batum, TÜPRAŞ özelleştirmesine ilişkin yolsuzluk iddialarının buna örnek gösterilebileceğini kaydetti.

CHP'nin TÜPRAŞ özelleştirmesinde yolsuzluk iddialarını daha önce gündeme getirdiğini hatırlatan Batum, bu iddiaların aynı şekilde Wikileaks belgelerinde de yer aldığını savundu.

Wikileaks belgelerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ilişkin iddiaların dış basında da tartışıldığını ileri süren Batum, bunun üzüntü ve utanç verici bir durum olduğunu söyledi.

Batum, şöyle konuştu:

"Bunlar, öyle Aşık Veysel'den şiir okuyarak giderilecek şeyler değildir. Kesinlikle değil. Biz, Sayın Başbakan'ın Aşık Veysel'den okuduğu 'Aldanma cahilin kuru lafına, kültürsüz insanın külü yalandır. Hükmetse dünyanın her tarafına, arzusu, hedefi, yolu yalandır' mısralarını çok önemsiyoruz. Bunları keşke Sayın Başbakan ile arkadaşları, daha önceki birtakım davalarda, sadece iddialarla haysiyetleriyle oynanan kişiler konusunda da hatırlasaydı, ne iyi olurdu, diyoruz."

Türkiye'de herhangi bir işe girerken kişilerden sabıkasının olmadığına dair belge istendiğini hatırlatan Batum, "Yani, Sayın Başbakan'ın zannettiği gibi değil işler. Olmayan şeylerin bile belgesini Türkiye'de soruyorlar. Şimdi bu kadar ciddi iddiaların ortaya atıldığı bir yerde, biz de Sayın Başbakan'dan, bu iddialar Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı konusundaki iddialar, nasıl olur da bu kadar dış basında tartışılır ve Amerikan diplomatlarının belgelerine de yansır, bunun cevabını istiyoruz. Şiir falan istemiyoruz" dedi.

Batum, partisinin Wikileaks konusunu Meclis gündemine taşıdıklarını belirterek, konunun takipçisi olmayı sürdüreceklerini vurguladı.

Protestocu öğrencilere müdahale

Toplantıda, Başbakan Erdoğan'ın Dolmabahçe'de rektörlerle yaptığı buluşmayı protesto eden gençlere polisin müdahalesinin de ele alındığını bildiren Batum, "Biz, 'İleri demokrasiye geçtik' gibi safsatalarla zaman kaybederken, 'Üstünlerin hukukundan, hukukun üstünlüğüne geçtik' denilirken, inanılmaz bir durumla karşı karşıyayız" diye konuştu.

Öğrencilere yönelik daha önce de benzer müdahaleler yaşandığını ifade eden Batum, olayla ilgili "Türkiye'nin, iktidar tarafından, demokrasi safsatası adı altında totaliter bir rejime götürüldüğünün açık kanıtıdır" ifadesini kullandı.

CHP'nin, gençlerin arkasında olduğunu vurgulayan Batum, gençlere hukuksal destek vereceklerini, konuyu araştırma önergesiyle Meclis gündemine taşıyacaklarını kaydetti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.